Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört kez ertelendi beşinci 'yüz' oldu

Yüz nakledilen Recep Kaya'ya daha önce 4 kez uygun yüz bulunmuş ancak ertelenmiş. Prof. Ömer Özkan ve ekibi ilk kez yaptığı kısmi yüz naklini 4 saatte gerçekleştirdi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Türkiye'nin 7'inci, hastanenin 5'inci yüz naklinin yapıldığı Recep Kaya, 4 saatte yeni yüzüne kavuştu. Daha önceki operasyonların deneyimi ve kısmi bir nakil olması nedeniyle kısa sürede tamamlanan operasyon hakkında bilgi veren Prof Dr. Ömer Özkan, "Sağlık durumu gayet iyi" diye konuştu. Edirne'de tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 34 yaşındaki Ali Emre Küçük'ün bağışlanan yüzü, 4 saatlik operasyonun ardından 22 yaşındaki Kırklarelili Recep Kaya'ya nakledildi. Recep Kaya'ya daha önce dört defa uygun yüz bulunduğu ancak farklı nedenlerle operasyonun ertelendiği belirten Prof. Dr. Ömer Özkan, Kaya'ya beşinci seferde nakil yapıldığını, operasyondan sonra uyandırıldığını, kendisiyle iletişim kurduklarını söyledi. Hastanın son durumu ve ameliyat süreciyle ilgili basın toplantısına, rektör İsrafil Kurtcephe, Başhekim Doç. Dr. Murat Turhan, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan ile ameliyat ekibi katıldı.

İLK KISMİ YÜZ NAKLİ
Prof. Özkan, bugüne kadar yüz nakillerinde en kısa süren ameliyatın Recep Kaya'da gerçekleştiğini söyleyerek, "Daha önce 4 tane tam yüz naklimiz vardı. Hastalara ihtiyacı olduğu kadar yüz nakli etmek gerekiyor. Recep Kaya'ya yaptığımız operasyon, bizim ilk kısmi yüz nakli operasyonumuz oldu. Yemek yeme problemi, orta yüzünde ciddi bir eksiklik vardı. Bize bir yıl önce başvurdu. Çok uzak bir noktadan Türkiye'nin en kuzeyinden uzun süren bir yolculuktan sonra nakli gerçekleştirebildik" dedi. Dr. Özkan, hastayı bugün yoğun bakımdan çıkaracaklarını söyledi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr. Tamer Sağıroğlu da "Küçük'ün böbreğini Mukaddes Yazıcı'ya benim yaptığım ameliyatla taktık. Diğer böbreği İstanbul'da özel bir nakil merkezinde, kalbi Ankara Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, ayak bileğinden alınan kemik Çapa Tıp'ta organ nakli bekleyen hastalara nakledildi" dedi.

HER GÜNE FARKLI YÜZ
Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi'nde sigortacılık yapan evli 1 kız çocuğu babası 34 yaşındaki Ali Emre Küçük'ün, 10 yıllık eşi öğretmen Nükhet Küçük, vasiyeti üzerine yüzü ve diğer organlarının bağışlanmasını kabul etti. Küçük, organlarıyla 7 kişiye hayat verirken, ailenin mutluluğu ise fotoğraflarda kaldı. Ali Emre Küçük'ün, facebook'ta paylaştığı bir aile fotoğrafının altına "İşte küçük ailesi. Ve ben bu mutluluğun bozulmasını hiç istemiyorum" diye yorum yazdığı görüldü. Yine Küçük'ün paylaştığı son karelerden birinin de haftanın her günü başka bir yüz takan insan karikatürü olması dikkat çekti.

ESKİ NAKİLERDEN MORAL
Recep Kaya'nın yanındaki tek akrabası olan halası Ulviye Teközer hastane bahçesinde yeğenine kavuşacağı anı bekliyor. Halaya daha önce yüz nakli olan Turan Çolak (solda) ve Recep Sert de destek verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört kez ertelendi beşinci 'yüz' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN