Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yöntemlerle 10-14 yaş gençleşmek mümkün

Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, 2014'ün estetik trendleriyle ilgili bilgi verdi: Kısa izli büyük yüz germe ve lazer lipo ile gıdı estetiği; kişiyi 10-14 yaş genç gösterecek

Giriş Tarihi: 30.12.2013
Dünyanın önde gelen estetik cerrahları, yüz estetiğinde 2014'ün modern tedavi trendlerini belirledi. Amerika'da gerçekleştirilen Cutting Edge Estetik Cerrahi Sempozyumu'na katılan Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, 2014 yılında daha genç görünmenizi sağlayacak tedavi trendlerini anlattı...

Yüz estetiğinde ön plana çıkacak yeni yöntemler neler?
Yanak ve boyundaki sarkmaların toparlanması; büyük yüz germe ameliyatıyla gerçekleştiriliyor. Bunun için kulak arkasındaki saçlı bölgeden şakağa kadar uzun izli bir operasyon gerekiyor. Ancak çok ileri derecede deformasyonlar yoksa, büyük yüz germeyle elde edilecek sonuçlara artık kısa izli yüz germeyle de ulaşıyoruz. Bu operasyonlarda kulağın favori kısmında kısa bir iz açılıyor.

AMELİYAT OLDUğU GÜN EVE GİDİYOR

Ameliyat olan kişi yeni yüzüyle ne zaman sosyal hayata dönebiliyor?
Hasta aynı gün evine gidebiliyor. İki hafta içinde de hafif bir makyajla sosyal hayata, iş ortamına dönebilen hastanın tam olarak iyileşmesi bir-iki ayı buluyor.

Yüz gençleştirmede gıdı estetiğinin rölü ve önemi nedir?
Yüzdeki yaşlılık izleri makyaj ile kapatılırken, gıdı bölgesini kamufle etmek mümkün değildir. Buradaki deformasyonlar, bütün yüz algısını olumsuz etkileyerek kişinin yaşını ele verir.

Gıdı sarkması tedavisinde önümüzdeki yıllarda hangi yöntem etkili ve popüler olacak?
Estetik Cerrahi Sempozyumu'na katılan cerrahlar; bu hassas bölgedeki gevşeme ve sarkmalar için en etkili yöntemin lazer lipo uygulaması olduğunu belirtiyor.

Lazer lipo ile gıdı estetiği kalıcı oluyor mu?
Gıdı bölgesindeki deformasyonlara 30'lu ve 40'lı yaşlarda erken müdahale etmek çok önemlidir. Lazer lipo ile yapılan gıdı toparlama işlemiyle deformasyonun ilerlemesi engelleniyor. Lazer ışınlarıyla yağ hücreleri patlatılıp kalıcı olarak yok ediliyor. Ayrıca gevşeyen ve sarkan cilt dokusu sıkılaştırılıyor ve gıdı bölgesi izsiz bir şekilde toparlanıyor. Hasta üç-beş günde işine dönebiliyor. Gençleşen gıdı bölgesi uzun yıllar kalıcılığını korur. 2014 yılının popüler yüz gençleştirme yöntemleri olacak olan kısa izli büyük yüz germe ve lazer lipo ile gıdı estetiği; kişiyi olduğundan 10-14 yaş daha genç gösterecek.

40 YAŞINDAN SONRA ESTETİK KAÇINILMAZ
Yüz ve boyunda oluşan deformasyonları kontrol edebiliyor muyuz?
Yüz ve boyun estetiğini bozan sarkma ve kırışıklıklarda en önemli faktör, yaşlanmadır. Bunun önüne geçilemez. 40 yaşından itibaren estetik bozulmalar kaçınılmazdır. Yaşlanmayla birlikte yüzdeki cilt altında yağ dokusu incelir, elastik lifler azalır. Cilt altı dokusu gevşeyerek yüzün aşağı doğru sarkmasına, elmacık bölgesinin erimesine, burundan ağız kenarına inen izlerin derinleşmesine yol açar. Gerginliğini kaybeden cilt iyice yumuşak bir kıvama bürünür. Bu yaşlanma belirtileri zamanla gıdı ve boyun bölgesinde kendini gösterir. Çene altı ve boyun bölgesinde, deri ve altındaki kasların gevşemesiyle gıdı sarkması ortaya çıkar. Yer çekiminin de etkisiyle ciltteki bu bozukluk daha da şiddetlenir. Sık kilo alıp vermemek, alkol ve sigaradan, uzak durmak, mimikleri çok kullanmamak; yaşlanmayı geciktirebilir

YÜZ ESTETİĞİNE İLGİ ARTIYOR
Küçük yüz germe ameliyatı mimiklerde bir donukluğa neden olur mu?
Yüz germe ameliyatı; bollaşan fazla cildin kesilerek kulak önünde ya da arkasında açılan kesilere doğru çekilmesi işlemidir. Bu sırada fazla yağlar çıkarılır ve kaslar gerilir. Bu işlemlerde, yanak bölgelerinde cildin altında uzanan mimik kaslarını hareket ettiren sinirler korunarak, mimiklerin rahatlıkla kullanılması sağlanır.

Ülkemizde daha genç görünmek isteyenlerin sayısında bir artış var mı?
Orta yaş üzeri nüfusumuz, diğer yaş gruplarına göre daha hızlı artış gösteriyor. Böyle bir ortamda
yüzünün daha genç görünmesini isteyenlerin sayısı da artıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yöntemlerle 10-14 yaş gençleşmek mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN