Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yüksek kolesterolden korkmayın' tartışması

Giriş Tarihi: 30.12.2013

Kolesterol için kullanılan ilaçlar için hazırlanan yeni yönergede "yerinde ve dozunda kullanılması" istendi

Geçtiğimiz aylarda Amerika'da kandaki kolesterol miktarını azaltan ilaçların kullanımıyla ilgili yeni bir yönerge yayınlandı. Türkiye'de de uygulanmaya başlanan bu yeni sistem bazı doktorları da karşı karşıya getirdi. Yeni sistem, yetişkinlerin kolesterol seviyesini düşüren statin tipi ilaçların 'yerinde ve dozunda' kullanılması için bir dizi tavsiye içeriyor. Amerikan Kalp Vakfı ve Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin hazırladığı yeni yönerge, kötü kolesterolün eskisi gibi 70 seviyesine çekilmesini hedef olmaktan çıkarıyor. Amerika'da total kolesterolü 200'ün, kötü kolesterol diye bilinen LDL seviyesi 100'ün üzerinde olanlara kandaki yağ seviyesini düşürücü statin ilaçları öneriliyordu. Yeni yönergeyle ilk kez kalp krizinin yanı sıra inmenin de önlenmesi hedeflenirken, kişilere bireysel risklerine göre tedavi öneriliyor. Yönergedeki yenilikler özetle şöyle: Tedavi gerektirenler iki risk grubunda değerlendiriliyor. Diyabeti olanlar, kalp krizi geçirmiş olanlar, ender durumlar dışında statin almak durumunda... İkinci grupta ise LDL'si 190'nın üzerinde olan kolesterol seviyesi aşırı yüksek olanlar söz konusu. Eskiden bu iki gruba da LDL seviyesi 70'e çekilmesi öneriliyordu. Artık bu zorunluluk kalkıyor. "Karatay Diyeti" ile tanınan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, "kolesterolün damarları tıkamadığını, kalp krizi ve inmeye neden olan şeyin kolesterol değil kan pıhtısı olduğunu ifade ederek ilacın gereksiz olduğunu söylüyordu. Ancak kardiyologlar ve bilim adamları bu konuda Karatay'a katılmıyor. İşte uzmanların görüşleri:

Halkın sağlığına ihanet etmektir

Prof. Dr. Ziya Mocan/ Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Sonuçlar kalp hastalıkları riskini statin grubu ilaçların yüzde 44 azalttığını göstermiştir. Ölüm oranını yüzde 30 azalttığı ispatlanmıştır. Dünya bunu göstermişken "yüksek kolesterolden korkmayın" demek halkın sağlığına ihanet etmektir. Her ilaçta olduğu gibi statin grubu ilaçlarında yan etkileri vardır. Zaten yan etkisi olmayan bir ilacın etkisi de yoktur. Fakat bu yan etkiler nadir gözükür.

Hastalığın tek çaresi statin tipi ilaçla

Prof. Dr. Timur Timurkaynak/ Kardiyolog Kolesterol çok yüksekse ve buna hipertansiyon, diyabet, sigara gibi riskler eşlik ediyorsa damarlar kireçli suyun yaptığı gibi tıkanır. Kalp krizi ya da felç geçirirsiniz. Kalpten ölmek istemiyorsanız ve kolesterol ile çoktan tanıştıysanız o zaman LDL'niz düşük olmalı. Bunu da statin ile başarırsınız. Yeni kılavuz yeni bir şey söylemiyor. Tek fark hasta ve hekimleri strese sokan LDL kolesterol hedefine ulaştık mı ulaşmadık mı sorusunu ortadan kaldırmış olması.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yüksek kolesterolden korkmayın' tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN