Hiçbir yöntem ömür boyu kalıcı olamaz

Estetik operasyonların hızla arttığını söyleyen Doç. Dr. Erdem Güven, uyarıyor: Günümüz teknolojisi ile bir saatte 10 yaş gençleşmek ve bunun ömür boyu sürmesi mümkün değil

Giriş Tarihi: 2.1.2014
Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi'nden Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, sorularımızı yanıtladı...
Yastık yüz sendromu gibi sorunlarla karşılaşmamak için doktorumuzu mu, yoksa isteklerimizi mi iyi seçmeliyiz?
Hiçbir doktor iyi olmayacak bir ameliyatı tavsiye etmez. Ancak doktorların, yapılacak estetik ameliyat hakkında tüm detayları hastalarıyla paylaşması gerekir. Ayrıca yapılacak kozmetik girişimin veya ameliyatın; kişinin tam ihtiyacına uygun olarak tavsiye edilmesi ve uygun bir ameliyat tekniğinin kullanılması, başarılı bir sonuç alınması için önemlidir.

GENETİK ŞİFRE ÇÖZÜLMELİ

Her gün yeni bir alet, yeni bir yöntem gündeme geliyor, 'Bir saatte 10 yaş gençleşin' deniliyor. Böyle bir şey gerçekten mümkün mü?
Günümüz teknolojisi ile bir saatte 10 yaş gençleşmek ve bunun ömür boyu sürmesi mümkün değil. Yapılan estetik uygulamalarla sağlanan gençleşmenin kalıcılığı altı ay ile iki yıl arasında değişiyor. Mucizevi gençleşme sağlamak için genetik şifrelerin çözülmesi ve yaşlanmanın genetik programlanmasının tamamen ortaya çıkarılması gerekiyor.
Peki bu söylemler, global pazarlama taktiği mi? İnsanların parası ve zamanı boşa mı gidiyor, yoksa gerçekten işe yarayan yöntemler mi?
Teknolojik yenilikleri görmezden gelemeyiz. Uygulanan yöntemler; gerçekten tecrübeli doktorlar tarafından güvenli aletler ve malzemeler kullanılarak yapıldığında işe yarıyor. Ancak tüm bu yöntemlerde uygulanan işlemlerin ömür boyu kalıcı olamayacağının bilinmesi önemlidir.

ÖZGÜVEN SAĞLIYOR

Aldatılan bir kadın veya erkek, neden ilk iş estetik yaptırıyor?
Aldatılmak insan benliğinde büyük bir hasar oluşturabilir. Aldatılan kişi; içinde bulunduğu sosyal çevreye ve eğitim durumuna göre, kendisine bir strateji oluşturup bu psikolojiden kurtulmanın yollarını arar. Ortaya çıkan bu durum çözüme ulaştırılamazsa; aldatılan kişi depresyona girebilir. İnsanların, depresyondan kurtulabilmek için mutlu olabilecekleri uğraşlarla ilgilenmeleri normal bir süreçtir. Aldatılan kişi, estetik operasyon yaptırdıktan sonra özgüvenini yeniden kazanıp toplum içine girebilir. Böylece içinde bulunduğu sosyal çevrede durumunu düzeltip kendi iç dünyasında rahatlar. Aslında insanlar aldatıldıklarında, zihinsel bir korunma mekanizması olarak tekrar aynı durumla karşılaşmamak için estetik yaptırarak özgüvenlerini en üst düzeye çıkarıyorlar. Böylece toplumda daha sağlam bir duruş ortaya koyabiliyorlar.
kontrolü müdahale yararlı

Tüketim toplumu olmak ve her şeyi çabucak tüketip bitirmek güzellik algılarımızı da değiştirmiş olabilir mi?
Aşırı tüketim; tüm dünyada yaşamın her noktasında rastlanılan kötü bir alışkanlıktır. Hastalık seviyesine gelmeyen ve kontrolü olan estetik uygulamalar; kişilere zarar yerine, fayda getirmektedir. Sizin bahsettiğiniz bu davranış stiline sahip bireylerin, günlük hayattaki diğer işlerinde de benzer davranışları sergilediklerini görüyoruz.

SAĞLIK SORUNLARINI ÇÖZÜYOR
Günümüzde bakımlı ve çekici olmak; artık kişiler için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Türk toplumunun refah düzeyinin ciddi şekilde artması, estetiğe olan ihtiyacı da artırdı.
Estetik ameliyatların birçoğu, fonksiyonel kazanımlar sağlayıp hayatı kolaylaştırıyor. Örneğin estetik burun ameliyatlarında, burunda mevcut olan eğrilikler ve tıkanıklıklar düzeltiliyor. Böylece kişinin sağlık sorunları da gideriliyor.

GÜZELLİK HEDİYE EDİLEBİLİR
Yılbaşı gibi özel günlerde estetik hediye edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Estetik ameliyatların uygun zamanda ve uygun şekilde yapılmasının, monoton bir hayat yaşayan insanların hayatına pozitif katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bana göre; gelişen ve değişen dünyada mevcut olan geleneklerin de ihtiyaçlara göre değişmesi gayet doğal. İnsanlara, mutlu olacakları ve ihtiyaçları olan hediyelerin kendisine verilmesinin yadırganmaması gerektiğine inanıyorum.

ESTETİK LÜKS DEĞİL
Estetik artık lüks olmaktan çıktı, bugün insanlar para biriktirip estetik oluyor. Estetik olmaya bu kadar ihtiyacımız var mı?
Estetik kaygımızı tatmin etmek için aldığımız yeni bir araba ya da günlük kullandığımız cep telefonlarında bile maddi fedakarlıklar yapabiliyoruz. Devamlı bir arada olduğumuz vücudumuz da bizim için dikkat edilmesi ve hassasiyetle korunması gereken en değerli estetik varlığımızdır. Bunun için yapılan müdahaleler lüks değildir.

BİTTİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiçbir yöntem ömür boyu kalıcı olamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN