Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalsiyum almak vücudumuz için neden önemli?

Kalsiyumun vücudumuz için önemi ve değeri, özellikle kemik oluşumu ve diş sağlığı üzerindeki etkili görevleri nedeniyle, çok fazladır.

Giriş Tarihi: 3.1.2014 12:46
Vücuttaki kalsiyumun % 99′u kemiklerde ve dişlerde bulunur. Kalsiyumun, kas büyümesi ve kasların gerginliği, enerji üretimi, kanın pıhtılaşması, sinir iletimi ve kalbin düzenli çalışmasını etkileyen çok önemli görevleri vardır.

Ayrıca yapılan birçok araştırma, sütün, kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğunu da ispatlamıştır. Böylece dengeli süt tüketimi ile kemiklerde kırılma ve kemik erimesi oluşma riski azalmaktadır.

Kalsiyum kanın sağlıklı kalmasını da sağlar ve kaslarınızı güçlendirir.

Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan kalsiyumun sağlıklı bir beden için önemini şöyle anlatıyor: "Vücutta kemik ve dişlerin yapısında yer alan kalsiyumun dışında kalan kalsiyum ; kaslarda, kanda ve hücrelerarası sıvıda yer almaktadır.Kas hareketleri ve dolaşım faaliyetleri için de kalsiyuma ihtiyaç vardır. İnsan vücudu, kan dolaşımındaki kalsiyum miktarını dengede tutabilmek için çalışır, çünkü kandaki kalsiyum ile homeostazi (dengeleşim) sağlanmaktadır.

Kalsiyum ayrıca kan damarlarının büzülüp açılmasında da görev almaktadır. Eğer kandaki kalsiyum miktarı düşerse, vücut ; ihtiyacı olan kalsiyumu kanda dengeleyebilmek amacıyla kemiklerde depo edilen kalsiyumu kullanabilir.Günlük beslenmede kalsiyumca zengin besinlerin yeterince alınması ile hem kandaki kalsiyum, hem de kemiklerde depolanan kalsiyum normal oranda kalabilir ."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalsiyum almak vücudumuz için neden önemli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN