Genlerindeki hastalık temizlenerek doğdular

Giriş Tarihi: 6.1.2014

Konya'da çocukları genetik bir hastalıkla dünyaya gelen Avcı çifti yeniden bebek sahibi olmak istedi. Genetiği ayıklanmış 2 embriyo anne rahmine yerleştirildi ve ikizler dünyaya geldi

Konya'da oğulları, vücudunun birçok kısmını etkileyen ve ağır sakatlığa neden olan hastalıkla mücadele eden çift, genetik olarak analiz edildikten sonra rahme yerleştirilen ve hastalığı taşımayan ikiz bebekleri kucaklarına almanın sevincini yaşıyor. Teyze çocukları Arzu (29) ile Sedat Avcı (36), 10 yıl önce evlendi. Fakat çiftin, Abdurrahman adını verdikleri 9 yaşındaki oğullarına "ataksi telenjiektazi" teşhisi konuldu. Hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi güçsüz düşen Abdurrahman'da solunum bozukluğu başladı. Kansere yakalanma riski de oldukça fazla olan çocukta kısa süre sonra dengesizlik ve konuşma bozukluğu da görüldü. Vücudun birçok kısmını etkileyen ve ağır sakatlığa neden olan hastalığın genetik olduğu belirlendi.

İKİZLERE EN ÇOK O SEVİNDİ
Bu arada Abdurrahman'ın da kardeş istemesi üzerine çift yeniden çocuk yapmaya karar verdi. Ancak dünyaya gelecek diğer çocuklarının da aynı hastalığı taşımasından korkuyorlardı. Avcı çifti, genetik tüp bebek tedavisiyle riskin ortadan kalkacağını öğrenince de Novafertil Tüp Bebek Merkezi'ne başvurdu. Önce hasta olan Abdurrahman'ın genetik çözümlemesi yapıldı. Sonrasında genetiği ayıklanmış ve hastalığı taşımayan iki embriyo rahmine yerleştirilen Arzu Avcı, ikizlere hamile kaldı. Çiftin, 11 gün önce de adını "Emir Kağan" ve "Eymen Taha" koydukları sağlıklı bebekleri dünyaya geldi. İkizlerin doğumuna en çok ağabey Abdurrahman sevindi. Abdurrahman'ın ellerinde titreme olduğunu, başını tutamadığını, en önemlisi de denge sorunu yaşadığını anlatan anne Arzu Avcı, "Abdurrahman, ikizlere hamile kaldığımda ve bebekler dünyaya geldiğini öğrendiğinde çok mutlu oldu. Onları hep 'Abim' diye seviyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genlerindeki hastalık temizlenerek doğdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN