Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş estetiği ile çok daha genç görünmek mümkün

Giriş Tarihi: 7.1.2014

Ağız bakımı ve sağlığı, sadece dişlerinizi korumakla kalmıyor. Doğru yapılmış bir diş estetiği tedavisi; yanaklarınızda oluşan çöküntüleri gidererek, olduğunuzdan çok daha genç görünmenizi de sağlayabiliyor

Caddebostan Diş Kliniği'nden Diş Hekimi Mert Kökdemir; implant ve estetik diş hekimliği ile ilgili sorularımızı yanıtladı…
Eksilen her dişin yerine mutlaka implant tedavisi yapılmalı mıdır?
Eksik olan her diş yerine, o eksiğin yerini alabilecek şekilde implant yapabilmekteyiz. İmplantlar; eksik dişlerin görevini üstlenmelerinin yanı sıra aynı zamanda mevcut olan çene kemiğinin erimesini de engellerler. Aynı zamanda komşu dişlerin eksik diş bölgesine doğru yatmalarını veya uzamalarınının da önüne geçerler. Bu nedenle eksik dişler, mutlaka gerektiği biçimde ve uygun olduğu şekilde doldurulmalıdır.
İmplant tedavisi, özellikle hangi dişler için yapılmalı?
İmplant tedavisi, özellikle ağzında hiç diş kalmamış ve damak protez kullanan veya birtakım sebeplerden dolayı ağzına damak protez dahi sokamayan hastalar için can simidi görevi görür. Bu gibi ağızlarda, çene başına altı veya sekiz adet implant koyarak hastanın ağzını tamamen dişli hale çevirmek mümkündür. Tabii ki öncelikle hastanın çene kemiği yapısının buna uygun olması gerekir.
Hangi dişler için implant tercih edilmez?
Hastada implant cerrahisini engelleyecek bir durum, bir sistemik rahatsızlık yoksa; ergenlik dönemini geçirmiş her hastaya implant uygulaması yapılabilir. Ancak özellikle iltihaptan dolayı kaybedilen dişlerde kemik kaybı çok fazla olabildiğinden, tedavinin bitiş süresi daha uzun ve daha fazla basamaklı olabilmektedir. 20 yaş dişlerinin kayıplarında, implant tercih edilmez.

ÇENE KEMİĞİ GELİŞMELİ
İmplant tedavisi çocuklara da yapılır mı?
12 yaşına kadar olan çocuklarda önce süt dişleri, daha sonra kalıcı dişler çıkar ve bu süreç 11-12 yaşlarında sona erer. Ancak çene kemiğinin gelişimi ergenlik sonuna kadar devam etmektedir. Dolayısıyla süt dişlenme dönemini tamamlamış ve bu dönemden sonra herhangi bir kalıcı dişini kaybetmiş hastada implant uygulaması yapabilmek için, ergenlik döneminin tamamlanmasını beklemek gerekir.
Diş estetiği ile yüz nasıl gençleştirilir?
Dişlerin dişetinden ve çeneden çıkma açılarıyla oynayarak, dudak desteği sağlanabilmektedir. Bu da özellikle dudak çevresinde meydana gelen kırışıklıkları ortadan kaldırabilir ve özellikle hiç dişi olmayan hastalarda dudak ve yanaklar içeri doğru çöktüğünden, uygulanacak hareketli veya sabit protezler sonucunda bu dokuların normal halde konumlanması sağlanabilir. Hasta tekrar genç bir ifadeye sahip olabilir. Hatta olduğundan daha genç görünebilir.

ERGENLİK DÖNEMİNİ GEÇİRMEK GEREKİR
Diş estetiği hangi yaşta yapılmalı?
Diş estetiğinin, ergenlik yaşını doldurmuş herkeste yapılması uygundur. Çünkü bu kişilerde aynı zamanda çene kemiği gelişimi de bitmiş olur.
Çene yapısı diş estetiği ile düzeltilir mi?
Oluşumunu tamamlayan çeneye ancak cerrahi yöntemlerle müdahale edip şekil bozukluklarını giderebilmekteyiz. Ancak bazı durumlarda çenedeki dişsel bozukluklar, ameliyatsız bir şekilde düzeltilebilir.

TÖRPÜLEYEREK DİŞETİ ESTETİĞİ
Diş eti estetiği çok mu zor?
Dişetleri çoğu zaman tek bir kısa operasyonla tekrar eski konumlarına getirilebilmekte veya törpülenebilmektedir. Bu yöntemi özellikle dişetleri çok fazla çekilmiş hastalarda eksilen bölgelere dişeti ilavesi ile sağlamaktayız. Ayrıca güldükleri zaman çok fazla dişeti gözüken hastalarda, dişeti törpülemesi yaparak dişetlerinin daha az görünmesini sağlayabilmekteyiz.

BİR SAAT DE BİR HAFTA DA SÜREBİLİR
Çarpık, hatta ayrık dişler bazen insanın özelliği oluyor. Diş estetiğinde bunlara yer yok mu?
Bu tamamen kişisel istek ve beğeni ile alakalı olan bir durumdur. Eğer kişi bu durumundan rahatsız ise, ayrıklıklar birçok estetik yöntemlerle bir saatten bir haftaya kadar sürebilecek tedavi süreleri içerisinde kapatılabilir.
Estetik diş için sağlam dişi feda etmek sizce doğru mu?
Eğer hasta mevcut olan durumundan rahatsızlık duyuyorsa, tabii ki sağlam dişler de birtakım protetik yöntemlerle çok az madde kayıplarına sebep olunarak düzeltilebilirler. Ayrıca yeni yöntemlerde mevcut diş, kesilmeden de düzeltilebiliyor.

YARIN: YENİ TEKNİKLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş estetiği ile çok daha genç görünmek mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN