Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp taramasıyla 391 hayat kurtuldu

Sağlık Bakanlığı, çocuk yaştaki kalp krizlerini önlemek için 115 bin çocuğun EKG'sını çekti. 386 öğrencide kalp hastalığı, 5 çocuğun ise kalbinde delik tespit edildi ve tedavilerine başlandı

Giriş Tarihi: 8.1.2014
Sağlık Bakanlığı'nın çocuk yaşta geçirilen kalp krizlerinin önünü almak için başlattığı çalışma onlarca hayatı kurtardı. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu, 1 yıl içinde, yaşları 06-18 arasında olan toplam 115 bin çocuğun kalp taramasını yaptı. İstanbul'un 13 ilçesi ile Edirne'de yapılan kontrollerde 9 bin 431 öğrenci daha detaylı tetkikler için Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Hastanesi'ne yönlendirildi. Hastanenin Pediatrik Kardiyoloji Polikliniği'nde yapılan detaylı tetkiklerde 386 öğrencide kalp rahatsızlığına rastlandı. Bazı öğrenciler yakın takibe alındı, bazılarınınsa tedavisine başlandı. Çekilen EKG'ler sayesinde 5 öğrencinin de kalbinde delik olduğu tespit edildi. Bu çocuklar erken teşhis sayesinde yapılan ameliyatla ölümün kıyısından döndü.

'HİÇ SIKINTIM YOKTU'
Cerrahi müdahalede Medine Kaya (14), Hüseyin Bünyamin İşler (7) ile Muhammet Kuzu'ya (7) kalbin sağ ve sol atriyumları (kulakçıkları) arasındaki duvarda doğuştan delik bulunduğu için ASD (Atriyal Septal Defekt) ameliyatı yapıldı. Ecem Özekmekçioğlu'na (15) kalp pili takılırken Ayşe Nur Alboru'nun (11) ise kalbindeki delik anjiyo ile kapatıldı. Taramalar esnasında hastalığı ortaya çıkan 15 yaşındaki Sporcu Ecem Özekmekçioğlu şunları anlattı: "Hiçbir sıkıntım, çarpıntım yoktu. Sadece gece yatarken biraz çarpıntı hissediyordum o da sınav haftasına denk gelmiştim. Uyumadığım için olduğunu düşünmüştüm. Okul taramasından 2 hafta sonra haber aldım. Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'ne gittik. Sonunda kalp pili taktılar. Kalp pillerim çok ince olduğu için spor yapmam yasaklandı. Kulaç attığım zaman tekrar sorun çıkabileceğini söylediler. Profesyonel olarak yüzmüyorum. Sadece küçük hareketlerle sporumu yapabiliyorum."

'İYİKİ KONTROLE GİTMİŞİZ'
Kalp ameliyatı olan Muhammet Kuzu'nun annesi Leyla Kuzu ise hislerini, "Çocuğumun hastalığı, geçen yıl okul taramasında ortaya çıktı. Kalbinde delik olduğu belirtildi. 28 gün önce ameliyat oldu. Çok şükür şu an çok iyi ve sağlıklı. Şanslıyız, çünkü okul taramasında ortaya çıktı. Hiçbir belirti vermediği için çok ileride ortaya çıkabilirdi. Uygulamayı başlatan ve taramaları yapan bakanlık personeline teşekkür ederiz" diye anlattı. İstanbul'da aralarında Esenyurt, Bakırköy, Güngören ve Küçükçekmece'nin de bulunduğu 13 ilçe ile Edirne'de yapılan uygulamayla ilgili SABAH'a konuşan Kamu Hasteneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır ailelere şu çağrıyı yaptı: "Bu taramaya katılmayan öğrencilerin içinde hayatını kaybedebilecek öğrencilerimiz olabilir. Zaman zaman taramaya katılmayan gençlerimiz oluyor. Bunlardan bir tanesi kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Testlerden geçseydi bugün aramızda olurdu. Böyle hadiselerle karşılaşmamak için ailelere seslenelim." Çalışma 2016 yılında tüm Türkiye geneline yayılmış olacak. Bir yıl önce başlatılan proje, 14 pediatrik kardiyolog, 18 hemşire ve diğer personellerle birlikte toplam 42 kişilik bir ekiple yürütülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp taramasıyla 391 hayat kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN