Midelerini küçültüp sağlıklarına kavuştular

Giriş Tarihi: 10.1.2014 11:15 Güncelleme Tarihi: 10.1.2014 11:15

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde diyetle zayıflayamayan ve çeşitli sağlık sorunları yaşayan 75 hastanın midesi, operasyonla küçültüldü. Operasyonun ardından hastaların yaşadıkları sağlık sorunlarının ortadan kalktığı belirtildi.

Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan ve uzun yıllar diyet yapmalarına rağmen fazla kilolarından kurtulamayan obez hastalar, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisine başvururak ameliyatla midelerini küçültüyor.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesine son 8 ayda başvuran 75 hastanın midesi, OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu ile Yrd. Doç. Dr. Selçuk Özbalcı tarafından ameliyatla küçültülerek tüp haline getirildi.

Mideleri küçültülen obez hastalarla bir araya gelerek sağlık sorunları ve yaşadıkları durumları değerlendiren Özbalcı, hastaların belirlenen program dahilinde kilo verdiklerini söyledi. OMÜ'deki "tüp mide" uygulamasının başarılı şekilde sürdürüldüğünü kaydeden Özbalcı, şöyle konuştu:

"7-8 ay gibi bir süre içinde 75 obez hastanın midesini küçülttük. Türkiye'nin birçok ilinden olduğu gibi Almanya'dan bile obez hastalar gelerek mide küçültme operasyonu yaptırıyor. Uzun yıllar diyet yapmalarına rağmen kilo veremeyen obez hastaların cerrahi yöntemle midelerini küçültüp kilo vermelerini sağlıyoruz. Hastaların midelerinin yüzde 70'ini alıyoruz. Mide bütün genişliğini ve hacmini kaybediyor. Dolayısıyla daha az gıda tüketerek ve yemek programlarına uyarak kilo vermelerini kolaylaştırdık. Hastaların genel sağlık durumlarının çok iyi olması bizi mutlu ediyor."

Özbalcı, ameliyatın ardından hastaların daha önce yaşadıkları birçok sağlık sorununun ortadan kalktığına dikkati çekti.

Ameliyatını gerçekleştirdikleri hastaların kilosunun genellikle 110 ile 190 arasında olduğunu dile getiren Özbalcı, "Uygulanan sağlıklı yaşam programı kapsamında mideleri küçültülen hastalar 1,5-2 yıl içinde fazla kilolarının yüzde 70'inden fazlasından kurtuluyor" dedi.

"KENDİMİ DAHA MUTLU VE ÖZGÜR HİSSEDİYORUM"

Obeziteden dolayı midesini ameliyatla küçülten Yasemin Şahin (41), ameliyat olmadan önce 137 kilonun üzerine çıktığını ve birçok sağlık sorunu yaşadığını söyledi.

Aşırı kilosundan dolayı yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle kalçasına protez takıldığını anlatan Şahin, "Yaklaşık 4 ay önce ameliyatla midemi küçülttüm. Şimdi 98 kilo geliyorum. Her ay daha da zayıflıyorum. Daha zinde ve sağlıklıyım. Yürümem değişti. Kendime güvenim geldi. Kendimi daha mutlu ve özgür hissediyorum" diye konuştu.

"İKİNCİ BAHARIMI YAŞIYORUM"

Yaklaşık 5 ay önce ameliyat edilen Emine Karaaslan (36) ise uyguladığı bütün diyet programlarına rağmen kilo veremediğini ve ciddi sağlık sorunları yaşadığını vurguladı. Tesadüfen böyle bir tedavi yöntemi olduğunu öğrenince operasyona karar verdiğini anlatan Karaaslan, şunları kaydetti.

"Ameliyattan önce 148 kilo geliyordum. Yüksek tansiyon, şeker ve nefes darlığı çekiyordum. Yaşamak artık zor geliyordu. Ameliyat olduktan sonra kendimi daha sağlıklı hissettim. Şimdi 92 kiloyum. İkinci baharımı yaşıyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Midelerini küçültüp sağlıklarına kavuştular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN