Kepçe kulak sorununa 30 dakikada çözüm

FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, kepçe kulak operasyonunun genellikle lokal anesteziyle 30 dakika ile 1 saat arasında yapıldığını ve kişinin 3 günlük istirahattan sonra günlük yaşantısına geri dönebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 11.1.2014 14:49

Kepçe kulakların özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde ciddi bir estetik problemi oluşturduğunu belirten FBM Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, 'Çocuklar doğduklarından belli bir zaman sonra kepçe kulak durumu daha belirgin bir hale gelir. Bu durum çocuk okula başlamadan önce tedavi edilmesi gerekir. Çünkü okul döneminde çocuklar arkadaşları tarafından alay konusu olabilir. Bu da onların kompleks sahibi olmasına neden olur.

Bir çocukta kepçe kulak varsa ve o kepçe kulak çocuğu rahatsız ediyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavide en etkili yöntem de cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavisi oldukça kolaydır. Operasyon uygun koşullarda uzman kişilerce yapıldığında riski hemen hemen hiç yok denecek kadar azdır. Çok kısa bir sürede normal günlük yaşantılarına dönebilirler. Özellikle okul dönemi çocuklar için sömestr veya yaz tatilleri tercih edilebilir. Ama gerekirse okul döneminde veya hafta sonu tatillerinde bile bu ameliyat yapılabilir ve okullarını aksatmayabilirler. Operasyonlar genellikle lokal anesteziyle 30 dakika ile 1 saat arasında yapılan bir tedavidir. Operasyon sonrası yatış gerekmez, aynı gün evine gidebilir ve 3 gün evinde istirahat ettikten sonra okuluna veya işine geri dönebilirler' dedi.

Kepçe kulak ameliyatlarında yaş sınırının olmadığına dikkat çeken Akbaş, 'Kişiler günlük hayatları üzerinde kepçe kulaklarından dolayı hep olumsuz yaşantıları olmuştur. Kadınlar saç stillerini değiştirerek saçlarıyla kulaklarını kapatmaya çalışırlar. Erkekler de saçlarını uzatarak kulaklarını örtmeye çalışırlar. Bu da onların ne kadar çok etkilendiğini ve kulaklarının kendileri üzerinde psikolojik etki oluşturduğunun göstergesidir. Kepçe kulak nedeniyle genç kızların en büyük arzuları kepçe kulak ameliyatı olduktan sonra saçlarını toplamaktır. Bu nedenle birçok kepçe kulak olan kadının hayali toplu saç stilleriyle gezmektir. Kişiler kepçe kulak ameliyatı olduktan sonra erkekler saçlarını kestiriyor, kadınlarsa saçlarını toplayarak topuz yapıyorlar. Çünkü kulaklarının artık rahatsız edici olmamasından dolayı kendilerini böyle ifade ediyorlar' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepçe kulak sorununa 30 dakikada çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN