Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış hastalıklarından korunmanın yolları

Giriş Tarihi: 12.1.2014

Kış aylarında neden daha çok hastalanıyoruz? Yaygın olarak görülen kış hastalıkları nelerdir? Bunlardan nasıl korunabiliriz? İşte yanıtlar...

Havaların iyice soğuduğu, hava kirliliğinin arttığı ve okulların açık olduğu kış aylarında nezle, grip, faranjit, zatürre ve diğer birçok mikrobik hastalıklar daha sık görülmektedir. Capacity dergisi, hastalıklardan korunmanın yollarını yazdı:

* SOĞUK ALGINLIĞI-NEZLE
Virüs nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılmamalı. Çocuklarda sıklıkla görülür. Bebekler, immün sistemi bozuk olanlar ve yaşlılarda ölümcül olabilir. Kış mevsiminde dört kat daha sık görülür. Kuluçka süresi bir-üç gündür. İlk belirtisi kuru ve kaşıntılı boğaz ağrısıdır. Sonra burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürük görülür.

* SAMAN NEZLESİ
Soğuk algınlığında boğaz ağrısı, baş ağrısı ve burunda irritasyon varken; saman nezlesinde gözde ve burunda kaşıntı vardır. Korunmada en önemlisi; kapalı yerlerden mümkün olduğunca uzaklaşmak ve sık el yıkamaktır.

* FARENJİT-TONSİLİT
Virüslere veya beta mikrobuna bağlı gelişebilir. Şikayet olarak boğaz ağrısı ve gıcık vardır. Burun tıkanıklığı ve akıntı, öksürük ve ateş de eşlik edebilir.

* BETA MİKROBU
Genellikle 5-15 yaş aralığında görülür ama yetişkinlerde de rastlanabilir. Kış ve ilkbaharda sık yaşanır. Boğaz ağrısı ve ateş, ani başlar. Boğazda bademcikler üzerinde kızarıklık oluşur.

* SİNÜZİT
Orta kulak iltihabına otitis media denir. Yüzdeki kemiklerde bulunan hava boşluklarının (sinüsler) iltihabına ise sinüzit denir. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve basınç hissi, koyu burun akıntısı, diş ağrısı, ateş öksürük şikayetleri ile gelebilir. Antibiyotik ve yardımcı ilaçlarla tedavi edilir. Tedavi edilmezse beyin absesine ve ölüme kadar varan komplikasyonlara neden olabilir.

SPOR YAPARKEN HAVA KİRLİLİğİNİ DİKKATE ALIN
Kış hastalıklarından korunmak için şunları yapın:
* Kronik hastalığı olanlar kış aylarına girerken mutlaka genel kontrollerini yaptırmalılar.
* Doktor önerirse grip veya pnomokok aşıları yapılabilir.
* Yaşanan ortam ısısının iyi ayarlanması ve havanın aşırı kuru olmaması gerekir.
* Spor yaparken hava kirliliğinin en az olduğu dönemler tercih edilmeli.
* Beslenme programı gözden geçirilmeli, doğal yoldan veya ilaç şeklinde vitamin takviyeleri yapılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış hastalıklarından korunmanın yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN