Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ani hava değişimine dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Çağlayan Kandemir, hava sıcaklıklarında yaşanan düşüşlerin kalp damarlarında büzülmelere neden olduğunu, bunun da ölümle sonuçlanabilecek kalp hastalıklarına yol açabildiğine dikkati çekti.

Giriş Tarihi: 13.1.2014 17:12 Güncelleme Tarihi: 13.1.2014 17:39

Kandemir, yaptığı açıklamada, son günlerde hava sıcaklıklarındaki ani değişmelerin kişinin biyolojik ritmini etkilediğini belirtti. Havaların soğumasıyla birlikte kişide baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerin oluştuğunu ifade eden Kandemir, bununla birlikte soğuk algınlığı, bronşit ve grip gibi pek çok hastalığın da ortaya çıktığını söyledi.

Hava sıcaklıklarında yaşanan düşüşlerin kalp damarlarında büzülmelere neden olduğunu vurgulayan Kandemir, bu düşüşlerin ölümle sonuçlanabilecek kalp hastalıklarını ortaya çıkarabildiğini bildirerek "Kalp damarlarında meydana gelen büzüşmeler özellikle yaşlılarda kalp ve damar hastalıklarına neden olurken, şeker hastası ve böbrek yetmezliği yaşayanlarda da ritm bozukluğu ve kalp yetmezliğine yol açabiliyor. Soğuk havalarda dışarıya hazırlıksız çıkıldığında hava şartlarına uygun giyilmediği takdirde kalp krizi de artıyor" dedi.

Soğuk havalardan korunmak için beslenmenin önemli olduğuna işaret eden Kandemir, yüksek enerji veren karbonhidratlı gıdaların tüketilmesi önerisinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ani hava değişimine dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN