Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bekarlar da üreme sağlığını kontrol ettirmeli

Acıbadem Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezleri Koordinatörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, sadece evlilerin değil bekarların da üreme sağlığını kontrol ettirmesi gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 14.1.2014 15:45

Tıraş yaptığı yazılı açıklamada, üreme yeteneğinin modern yaşam koşulları ve değişen beslenme şekline bağlı olarak gittikçe azaldığına dikkati çekerek, üreme sağlığının korunmasının yakın gelecekte devlet sağlık politikası haline getirilmesi gerekeceğini vurguladı. Erkeklerde sperm sayısının gün geçtikçe azaldığı bilgisini veren Tıraş, şunları kaydetti:

"Bu gittikçe kısırlaşıldığının somut bir göstergesidir. Son rakamlara göre bir yıl korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 100 çiftten 15'i çocuk sahibi olamıyor. Evlilik ve çocuk planlayan kişiler evlenmeyi beklemeden mutlaka gerekli testleri yaptırmalıdır. Sadece evli çiftler değil bekar kişiler de üreme sağlığını kontrol ettirmelidir. Erkek için basit bir sperm testi, kadın için AMH Testi üreme sağlığı hakkında bilgi verir. Üreme kabiliyetinin şansa bırakılmaması gerekir.''

Tıraş, üreme sağlığının kontrolü için yapılması gereken testler hakkında bilgi vererek, "Kadın olsun erkek olsun evlilik öncesi üreme sağlığını mutlaka kontrol ettirmelidir. Erkekler için bu kontrol çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleşebilir. Erkeğin bir merkezde yaptıracağı sperm testi üreme sağlığı ile ilgili bilgiye ulaşmakta yeterli sayılabilir. Kadınlar için bu durum biraz daha komplike olabilir. Kadın hastalıkları uzmanına gidip rutin muayene olması kadının üremesi hakkında bilgi sahibi olunması için yeterli değildir. Öncelikle AMH testi ile yumurta rezervi hakkında bilgi edinilebilir. Rahim şekil bozukluğu, endometriozis, polikistikover araştırmalı, yapılması gereken operasyon var ise işlemler kadının üreme sağlığına zarar vermeden gerçekleştirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Kanser hastası olan kişiler için üreme konusunda her şeyin bitmediğine işaret eden Tıraş, teknoloji sayesinde iyileşme süreçleri hızlandırılan kanser hastalarının radyoterapi ve kemoterapi öncesinde mutlaka sperm ve yumurtalarını dondurması gerektiğine vurgu yaptı.

"OBEZİTE, KISIRLAŞMADA ETKİLİ"

Bülent Tıraş, hava, su ve çevre kirliliği gibi faktörlerin kısırlık nedenleri arasında ilk sırada yer aldığının altını çizerek, ''Sanayide kullanılan ağır metaller, gıdalar, suyla ve havayla alınan yabancı maddeler, kısırlığı tetikleyen nedenlerdir. Obezite de kısırlaşmada çok etkilidir. Öyle ki vücuttaki 10 kilo fazlalık, kısırlık riskini ciddi şekilde artırır. Sigara, kadınlarda yumurtalık rezervini azaltarak gebeliği engeller; erkeklerde ise sperm sayısı ve hareketleri üzerinde zararlı etkisi vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kadınlarda tüplerin tıkanmasına sebep olur" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bekarlar da üreme sağlığını kontrol ettirmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN