Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 santimlik tümör saatte temizlendi

Giriş Tarihi: 16.1.2014

Gürcü bebek Nikoloz, 12 santimlik tümörden Türkiye'de yapılan ameliyatla kurtuldu. Şimdi sağlıklı ve yüzü gülüyor. Bir yandan da sinirlerin onarılması için fizik tedavi görüyor

Gürcü bebek Nikoloz, 12 santimlik bir tümörle dünyaya geldi. Ülkesinde "Bir ay bile yaşamaz" denilen bebek Türkiye'de yapılan ameliyatla hayata döndürüldü. Gürcistan'da yaşayan Natia Gelaşvili ve Gaga Janelidze'nin ilk çocuğu olan Nikoloz Janelidze, arka karın ve omuriliğine yerleşmiş olan bir tümörle dünyaya geldi. Doğuma sadece haftalar kala durumu öğrenen anne Natia bebeğini doğduktan sonra 2 hafta boyunca göremedi. Bebek daha 20 günlükken de ameliyata alındı. Doktorlar tümörün tamamını temizlediklerini söyleyerek taburcu etti.

BİR AY ÖMÜR Bİ ÇTİLER
Fakat bir ay sonraki kontrollerde tümörün yerinde durduğu görüldü. Talihsiz bebek 3 aylık olduğunda ise ikinci ameliyat için hazırlıklar başladı ama doktorların, tomografi sonuçları gelmeden yaptığı yanlış müdahale yüzünden ağır iç kanama başladı. Gürcü doktorlar kanamayı durduramadığı için minik Nikoloz ikinci ameliyattan sonra uyutuldu. Ancak 7'nci gün hemşireler uyku ilacını vermeyi unutunca küçük bebek acı içinde uyandı. Doktorlar da, "Bebeğinizi nereye götürürseniz götürün, en fazla bir ay yaşar" diyerek aileyi eve gönderdiler. Bir çıkış yolu arayan ailenin aklına, hastanede, kendi çocuğunu Türkiye'de ameliyat ettirdiğini söyleyen hasta yakını geldi ve soluğu İstanbul'da aldılar. Türkiye'ye geldiğinde henüz 7 aylık olan Nikoloz bebek, Liv Hospital'a yatırıldı. Ameliyat 12 saate yakın sürdü. Önce omur üzerindeki kitle temizlendi. Daha sonra çocuk cerrahı Yard. Doç. Dr. Şafak Karaçay karaciğer, böbrek ve aort üçgeninden ana damar yapılarına kadar uzanan kitlenin kalanını çıkardı.

KİTLE TAMAMEN TEMİZLENDİ

Vücuttaki kitle tamamen temizlendi ama bebeğin tedavisi bitmedi. Zedelenen sinirlerin yeniden toparlanması, skolyoz gelişmemesi, hareket becerisini yeniden kazanması ve kas erimesinin önlenmesi için küçük çocuk şimdi fizik tedavi görüyor. 13 aylık olan Nikoloz yaşamından ümit kesilmiş bir bebekken yüzü gülen sağlıklı bir bebek haline gelmenin tadını ailesiyle birlikte çıkarıyor.

'BÖBREĞİ KENARA ALIP TEMİZLEDİK'
Yard. Doç. Dr. Şafak Karaçay: "Bu bölgede ve bu kadar ciddi şekilde sinir hasarı yapan tümörler çok nadir görülür. Karın içindeki kısmı için bebeği sırtüstü çevirerek karından ameliyata başladık. Tümörü karın içindeki ana damar yapılarına yakın bir bölgeden, böbreği kenara alarak, temizleyerek çıkardık. Bebek şu an 13 aylık ve gayet sağlıklı. 2 yıl sonra da sinirlerin kendisini yenilemesine bağlı olarak yaşıtları gibi yürüyüp yürüyemeyeceği belli olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 santimlik tümör saatte temizlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN