Mucizevi nakil ameliyatı

ABD'nin Houston kentinde iki kız kardeşin aynı anda, aynı organ bağışçısından akciğer nakli ameliyatı olduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 23.1.2014 10:55 Güncelleme Tarihi: 23.1.2014 10:55

ABD'de mucizevi nakil ameliyatı - İki kız kardeşe, aynı anda, aynı donörden alınan akciğer nakledildi

Doktorlar, Houston Methodist Hastanesi'nde iki hafta önce ameliyat edilen 71 yaşındaki Irma Myers-Santana ile 69 yaşındaki kardeşi Anna Williamson'un durumunun çok iyi olduğunu açıkladı.

Ameliyatı yapan Dr. Scott Scheinin, "İlk kez iki kardeşe aynı anda, aynı donörden aldığımız aynı organın parçalarını naklediyoruz. Williamson'a donörden aldığımız ciğerin sağ lobunu, Myers-Santana'ya da sol lobunu naklettik. Bu çok büyük bir tesadüf" dedi.

Yaklaşık 10 yıl önce idiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) teşhisi konulan kız kardeşler, uzun süredir akciğer nakli için bekliyordu. Her ikisi de Yehova Şahidi olan Myers-Santana ve Williamson'ın kansız nakil istemesi, durumu daha da güçleştirmişti.

Nedeni bilinmeyen ve nadiren görülen İPF, genellikle 40-60 yaşlarında ortaya çıkıyor. Bilinen tedavisi olmayan İBF, her yıl meme kanserinden çok daha fazla ölüme neden oluyor.

Williamson, "İkimiz de aynı kan grubundanız, aynı hastalıktan muzdaribiz. İkimiz de Yehova Şahidiyiz. Şimdi aynı donörden gelen akciğerleri paylaşıyoruz. Bu bir mucize" dedi.

Ameliyattan önce sürekli öksüren ve yaşamını oksijen tüpüne bağlı olarak geçirmek zorunda olan Williamson, "Öksürmeden bir cümle kurabilmek ne kadar güzel bilemezsiniz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucizevi nakil ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN