Ödül olarak sütlü tatlı verin

Çocukların, sömestir tatilinde kilo almaması gerektiğini söyleyen diyetisyen Sanem Avcı: Çocuklarınıza ödül olarak çikolata, evde yaptığınız kek ya da sütlü tatlı vermelisiniz

Giriş Tarihi: 29.1.2014
Medipol Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sanem Avcı, tatilde çocukların kilo almasını önleyebilmek için uyarılarda bulundu:
Sömestir tatili, çocukların yaz tatilinde olduğu kadar hareketli vakit geçirebilecekleri bir dönem değildir. Ebeveynler genellikle çalıştığı için; çocuklar sömestir tatilini evde ya da anneanne, babaanne ve dedelerinin yanında geçirmek zorunda kalırlar.

HAREKET ŞART!

Okul döneminde dersler ve sınavlar yüzünden sadece hafta sonları bilgisayar için izin alabilen çocuklar; sömestir tatilinde bilgisayar başından kalkmazlar. Bu yüzden de fazla hareket etmezler.
Çocukları hareket etmelerini sağlamak için teşvik etmeniz; hem sağlıkları açısından, hem de kilo kontrolü açısından önemlidir.
Hafta sonu yürüyüş yapmayı; tüm aile bireylerinin katılmak zorunda olduğu bir kural haline getirebilirsiniz. Bu zorunluluk, çocuğunuzun hareket etmesini sağlar.
Çocuğunuzla birlikte sevdiği bir spor dalını birlikte belirleyip sadece sömestir tatilinde değil, okul dönemi boyunca sporla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.
Çocukların, sağlıklı beslenmesi ve kilo sorunu yaşamaması için doğru tercihler yapmasının ailenin elinde olduğu düşünülür. Oysa aileler, okul döneminin başlaması ile kontrolü biraz kaybeder. Bu yüzden tatil dönemlerinde sağlıklı beslenmenin ne olduğu, hangi yiyeceklerin sağlıklı, hangi yiyeceklerin sağlıksız olduğu konusunda çocukları bilinçlendirmek gerekir. Hatta bir beslenme ve diyet uzmanından bu konuda destek alabilirsiniz. Böylece çocuklarınızın sadece bu yaşlarda değil, ilerleyen yaşlarda da sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

TAM TAHILLI EKMEK

Tatil dönemlerinde, çcuğun beslenmesinde farklılık yaratılmamalı. Çocukların her gün iki-üç bardak süt veya yoğurt, her sabah bir adet yumurta, bir-iki dilim peynir tüketmesine özen gösterilmeli. Gün içerisinde iki-üç porsiyon meyve ve iki-üç porsiyon pişmiş ya da çiğ sebze tüketmeleri sağlanmalı. Ayrıca tam tahıllı ekmek yemeliler. Çocuklarınıza ödül olarak çikolata, evde yaptığınız kek ya da sütlü tatlı vermelisiniz. Böylece onun kilo almasını da önleyebilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZUN AÇIK HAVADA D VİTAMİNİ ALMASINI SAĞLAYIN
Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nalan Karabayır, tatile çıkarken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili sorularımızı yanıtladı...

Çocuk kış tatilinde nasıl giydirilmeli?
Soğuk iklime alışık değilse, yanında kalın kıyafetler bulundurulmalıdır. Soğuktan ilk etkilenecek bölümler vücudumuzun uç kısımları olduğu için eldiven ve kulakları örtecek şekilde şapka kullanılması ihmal edilmemeli. Ayrıca çocuklara kalın çoraplar giydirilmelidir. Ağzı ve burnu örtecek şekilde geniş bir kaşkol da kullanılmalıdır. Çocuk kat kat giydirilmeli, güneşli havada katlar azaltılmalıdır. Kalın, su geçirmeyen montlar da soğuktan etkilenmeyi önler.

Sık hastalanan çocuğun vücudu tatilde nasıl güçlendirilir?
Güneşli havalarda çocukları dışarıya çıkarmak, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan D vitamini oluşumu açısından önemlidir. Ayrıca çocukların bir spor aktivitesine katılmasını sağlamak, taze meyve-sebze tüketmesine dikkat etmek ve yeterli uyku uyumasını sağlamak; vücudun güçlenmesini destekler. Bunların dışında hasta kişilerden uzak tutmak, kapalı ortamlarda az bulunmasına ve sık el yıkamasına özen göstermek gerekir.

SPORUNU SEÇSİN
Yapacağı sporun seçimini çocuğun kendisine bırakmak daha mı doğru?
Spor yapmak çocuğun hem fiziksel, hem ruhsal sağlığına iyi gelen bir aktivitedir. Çocuğun bu durumu bir yaptırım olarak değil, hobi olarak görmesi gerekmektedir. Bu sebeple çocuğun kendi yapacağı sporu mantık çerçevesinde kendi isteğine bırakmak gerekmektedir.

İLAÇLARI UNUTMAYIN
Astım-alerji ya da kronik hastalığı olan çocuklara tatil planı yapmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?
Tatil yapılacak yer sağlık merkezlerine yakın olmalı. Çocuğunuzun kullandığı ilaçlar da unutulmamalıdır. Çocukların tatilini geçireceği yerde hava kirliliği, sigara ve rutubet gibi astım krizlerini tetikleyecek etkiler olup olmadığı araştırılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödül olarak sütlü tatlı verin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN