Tansiyona ve ağrılara karşı akvaryum terapisi...

Hastaların hastanelerde bulunan akvaryumları izlemesi iyileşme sürelerini kısaltıyor.

Giriş Tarihi: 29.1.2014
Hastaların hastanelerde bulunan akvaryumları izlemesi iyileşme sürelerini kısaltıyor. Yapılan araştırmalara göre, 20 dakika boyunca akvaryumu izleyen bir hastanın tansiyonu gözle görülür derecede azalıyor. Amerika'da bulunan bir alzheimer kliniğinde yapılan gözlemde ise iştahsız hastaların akvaryum seyrederek iştahlarını geri kazandığı görülmüş. Yatağa bağlı olan hastaların iyileşme sürecinde de kısalma saptandı. 70 yetişkinin üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise küçük ağrıların 30 dakika akvaryum gözleminden sonra tamamen yok olduğu gözlemlendi. Hastanelerdeki akvaryumlar hasta yakınları için de terapi vazifesi görüyor. Ameliyatta veya yoğun bakımda yakınları olan kişiler akvaryuma bakarak sakinleşiyor.

DİŞ KLİNİKLERİNDE DE ETKİLİ
Klinik psikolog Beril Yardımcı/ Liv Hospital:
Stresli hayat, yüksek kan basıncı ve uykusuzluk sıkıntılarına akvaryumda balıklara bakmanın sağlık için destekleyici olduğunu göstermiş. Kan basıncının azalmasında etkili. Diş doktorlarının ofisinde de hastaların daha az ağrı hissetmesi konusunda etkili olur. Balık olması önemli, zira boş akvaryum aynı etkiyi yaratmıyor. Hiperaktivitesi olan çocukları da sakinleştiriyor. Alzheimer sorunu olan yaşlılarda destekleyici, iştahlarının açılması ve daha az agresif davranışlar sergilemelerine destek sağlıyor.

NEY İLE AYNI ETKİYİ VERİR
Uzman psikolog Uğurkan Ulutürk/Memorial Ataşehir Suadiye:
Metropol yaşamındaki hızlı ve hareketli uyaranlara maruz kalan bireyler, kendi dışında hareket eden canlıların olduğu akvaryumları izleyerek yaşamdaki sakinliği hatırlar. Tıpkı neyin sesindeki gibi akvaryum görüntüsü ile de mutluluk düzeyleri artar. Beyne çift taraflı uyaran vermek ve bu uyaranların yavaş ve sabit hızda olması kişiyi gerginlikten kurtarır. Bireyler akvaryuma baktıklarında kendi yaşamlarıyla ilgili bir sistemi görürler. SAĞLIK SERVİSİ/DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tansiyona ve ağrılara karşı akvaryum terapisi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN