Ameliyat için en uygun zaman

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Aileler çocuklarını ameliyat ettirmek için sömestir tatilini bekliyor. Bu ameliyatların başında da; güvercin göğsü, bademcik, kepçe kulak ve sünnet ameliyatları geliyor

DOÇ. DR. ÜNAL BAYİZ

BADEMCİK KORKUSUNA GEREK YOK
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi KBB Uzmanı Doç. Dr. Ünal Bayiz, bademcikler ve geniz eti ameliyatlarıyla ilgili bilgiler verdi:
Bademciklerin mikroplarla karşılaşıp şişmesi sonucunda gelişen bademcik iltihabı; sürekli sorun olmaya başlarsa, doktorlar bademciklerin alınmasını önerebilirler.
Geniz eti hem yetişkinlik, hem de çocukluk çağında oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Tedavi edilmezse; uyku apnesi, burun tıkanıklığı, yüz ve diş gelişiminde kalıcı bozulmalar, uyku bozukluğuna bağlı öğrenme ve büyüme geriliği gibi sonuçlara yol açabilir.
Çocukluk çağında bademcik ameliyatı yapılırken geniz eti de alınır.
Bademcik ameliyatının genel anestezi altında yapılması tercih edilir. Ancak özel durumlarda sedasyonla ve lokal anesteziyle de ameliyat yapılabilir. Ameliyat sırasında dokulara ne kadar az zarar verilirse, sonuç o kadar başarılı olur.

PROF. DR. CEMAL AYGIT

KEPÇE KULAK ÇOCUĞUN ÖZGÜVENİNİ YIKAR
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cemal Aygıt; kepçe kulak ameliyatlarını anlattı:
Kulak gelişimi insanlarda 6 yaş civarında tamamlanır. Kepçe kulak ameliyatı, çocuk okula başlamadan önce yapılmalıdır. Böylece psikojik travmalar yaşamadan sorunu çözmek mümkün olur.
Kepçe kulak tedavisinde, kulaktaki bozukluğun durumuna göre uygun bir yöntem seçilmelidir. Operasyon sırasında; kulak sayvanının kıkırdağı çizilip aksi yöne dönmesi sağlanır. Sonra kulak kıkırdağının ara dip kısmı kafaya dikilir. Kulak arkasındaki cilt fazlalığı ise çıkartılır. Ardından da geçici bir kalıp ile bu şekil korunur.
Ameliyat sonrasında kendileri daha iyi hisseden çocuklar; sosyal açıdan rahatlarlar ve özgüvenleri artar.

DOÇ. DR. Fatih KURTULUŞ

SÜNNETİ PROFESYONEL HEKİMLERE YAPTIRIN
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Kurtuluş, ailelerin özellikle tatil dönemlerinde yaptırmayı tercih ettiği sünnetle ilgili uyarılarda bulundu:
Çocukların psikolojik gelişimleri etkilenebileceği için 2-7 yaş arasında sünnet önerilmez.
Sünnet, ciddi bir cerrahi müdahaledir. Bu yüzden sünnet profesyonel hekimlerce, ameliyathane şartlarında yapılmalıdır. Basit görülen bu işleme bağlı ciddi kalıcı sakatlıklara oldukça sık rastlanır.
Sünnet, lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. Çocuk altı aylıktan küçükse veya durumu anlayıp kabullenmiş olgunluktaysa, lokal anestezi altında sünnet yapılabilir. Diğer durumlarda hem çocuğu üzmemek için, hem yapılan operasyonun başarısı açısından genel anestezi tercih edilmelidir.
Teknolojinin gelişmesiyle sünnette havya kullanılmaya başlandı. Halk arasında 'lazerle sünnet' denilen bu sistemde, deri elektrikle ısıtılmış telle kesilir. Isı etkisiyle damarlar yanar ve kanama görülmez. Fakat kanlanma ve duysal sinirler açısından hassas olan peniste havya kullanılması kalıcı hasar verebilir.

DOÇ. DR. GÖKHAN HACIİBRAHİMOĞLU

ERGENLİĞİ BEKLEMEYİN
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Hacıibrahimoğlu; kunduracı ve güvercin göğsü deformiteleri ile ilgili bilgiler verdi:
Kunduracı ve güvercin göğsünün yarattığı psikolojik sorunlar, çocuklar biraz kendilerini tanımaya başladıktan sonra ortaya çıkıyor. Ayrıca kalp ve akciğer problemleri de yaşıyorlar.
Çocuklardaki göğüs deformitelerinde önemli olan; psikolojik sorunlar ortaya çıkmadan sorunun cerrahiyle düzeltilmesidir. Onun için de özellikle 7-12 yaş dönemini öneriyoruz.
Kunduracı göğsü hastalığında Nuss tekniğiyle, güvercin göğsünde ise Abramson yöntemiyle kapalı ameliyat yapıyoruz. Bu yöntemlerle ameliyat olan çocuklar, üç gün içinde hastaneden taburcu ediliyor. Ameliyat olan çocuklar, üç ayda da normal yaşamlarına dönebiliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ameliyat için en uygun zaman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN