Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vaka sayısı artıyor yeni tedaviler yolda

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, 'Dünya Kanser Günü' nedeniyle dün basın toplantısı düzenledi. Dünya Kanser Kontrol Örgütü Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre dünyada bir yılda 14 milyon insanın kansere yakalandığını söyleyerek "Kansere yakalananların 8 milyonu hayatını kaybetti. Kötü haber kanser artmaya devam ediyor iyi haber ise çaresiz değiliz yapabilecek çok iş var. Tünelin sonunda ışık var. Kanseri tarihe gömeceğiz" dedi. Kanser hakkında halk arasında birçok yanlış kanı olduğunu da ifade eden uzmanlar kanserin gizlenmesi gereken bir hastalık olmadığını, kanserde erken teşhisin önemli olduğu, kanserde tedavi yöntemlerinin gelişmesiyle iyileşme olasılığının yükseldiğini söyledi.

100 BİN KİŞİDE 221 VAKA

Toplantıda konuşan Doç. Dr. Murat Gültekin de dünya genelinde erkeklerde en sık akciğer, kadınlarda ise meme kanserinin görüldüğü bilgisini vererek, "En fazla ölüme akciğer kanseri neden oluyor. Türkiye'deki rakamlar karşılaştırdıklarını ve Türkiye'deki kanser oranlarının, Fransa, Avustralya, Almanya, Kanada, ABD, İngiltere ve Japonya olmak üzere gelişmiş ülkelerin gerisinde. Gelişmiş ülkelerde kansere yakalanma oranı her 100 bin kişide 250'in üzerinde iken, Türkiye'de bir yılda 100 bin kişide 221 kişiye kanser teşhisi konuluyor" dedi.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 20
Türkiye'deki en önemli ölüm nedenlerinin başında kalp, ikinci sırada ise kanserin geldiğini belirten Gültekin "Türkiye'de kanserden ölüm oranı yaklaşık yüzde 20'dir. Yani ölen 5 kişiden 1'i kanserden hayatını kaybediyor. Kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde ise oran yüzde 30'dur. Kansere bağlı ölümler yüzde 20'dir. Kanser ölüm nedenleri sıralamasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sıradadır. Ülkemizde yılda 165 bin kişiye kanser teşhisi konmakta. Kansere bağlı olarak yılda ortalama 80 bin insan hayatını kaybetmekte. Kanser teşhisi konan vatandaşlarımızın ölüm oranı yüzde 50'nin biraz üzerinde. Dünya genelinde ise bu oran yüzde 60 civarındadır. Tedavi, ölüm ve görülme sıklıkları genel dünya ortalamaları ile benzer gitmektedir" şeklinde konuştu.

SİGARADAN UZAK DUR

Türk Kanser Savaş Derneği başkanı Prof. Şuayib Yalçın da, kanserden korunmak için sigaradan uzak durmak, sağlıklı beslenme ve sporun yanı sıra kanser taramalarının zamanında yapılmasını önerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vaka sayısı artıyor yeni tedaviler yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN