Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eş durumundan' şeker hastalığı

Eşi şeker hastası olanların bu hastalığa yakalanma riski, diğerlerine göre yüzde 26 fazla... Diyabet, beslenme alışkanlıklarını paylaşan çiftler arasında daha sık görülüyor

Giriş Tarihi: 6.2.2014
Şeker hastalığının, aynı beslenme alışkanlıklarını paylaşan çiftler arasında daha sık görüldüğü ortaya çıktı. Eşi şeker hastası olan bir kadın ya da erkeğin bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu belirlendi. Bilim adamları, kötü beslenme alışkanlığı ve hareketsizliğin çiftlerden birinin şeker hastalığına yakalanmasına yol açtığını, aynı kötü alışkanlıkları paylaşan eşin de ilerleyen yıllarda şeker hastası olduğunu belirtti. Kanada'daki Mc Gill Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmanın sonuçları "BMC Medicine" dergisinde yayımlandı. Araştırma sonuçları, kötü beslenme alışkanlığı ve hareketsizliğin eşleri de olumsuz olarak etkilediğini kanıtladı.

"EŞİNİZ DİYABET Mİ?"
Araştırma başkanı Dr. Kaberi Dasgupta, sonuçların tedavi sürecine ışık tutabileceğini ve çiftlerin yeni sağlıklı beslenme alışkanlığına daha duyarlı olmasını sağlayabileceğini vurguladı. Doktorların, hastalara genellikle ebeveynlerinin şeker hastası olup olmadığını sorduğunu belirten Dr. Dasgupta, artık daha ayrıntılı kontrol için hastalara "Eşiniz hasta mı?" diye sorulabileceğini ifade etti. Çalışmanın 75 bin civarında çiftin incelenmesiyle gerçekleştirilmiş olduğunu belirten Doç. Dr. Serpil Salman da şunları söyledi: "Bu durum muhtemelen çiftlerin beslenme ve fizik aktivite davranışlarının birbirine benzemesiyle ilişkili. Biz bu bilgiyi iki şekilde kullanabiliriz. Biri yaşam biçimini düzeltirken birbirinden motive olmalarını sağlamak, ikincisi de eşlerden birinde diyabet varsa diğerini de diyabet yönünden taramak gerekebileceğini dikkate almamız için kullanmamız uygun olur."

Prof. Dr. Ziya Mocan
(İç Hastalıkları Uzmanı):
Üzüm üzüme baka baka kararır
Şeker hastalığı değil ama beslenme bozukluğu bulaşıcıdır. Diyabet olan kişinin eşinin de diyabet olma riski yüksektir. Çünkü beslenme şekilleri aynılaşıyor. Evde sebze pişmiyorsa bu tüm aileyi etkiler. Dolayısıyla birindeki beslenme bozukluğu diğerinde de oluşur. Bu da kiloya ve insülin direncine yol açıyor ve şeker hastalığının oluşmasına neden oluyor. Araştırmada bahsedilen, tip 2 diyabet, hastalığın yetişkinlerde görülen türüdür. En büyük nedeni de hareketsiz yaşam ve yağlı beslenmedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eş durumundan' şeker hastalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN