Estetikle ilgili merak edilenler

Giriş Tarihi: 6.2.2014 17:12 Güncelleme Tarihi: 6.2.2014 17:13
Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Coşkun Levent Taşçı, estetikle ilgili merak edilenleri anlattı.

Türkiye, Dünyada önemli bir estetik merkezi haline geldi. Bunun nedenleri neler?
Brezilya gibi Türkiye'nin de doktorlarının çok genç yaşta tecrübelenme şansına sahip olması, tecrübenin gençlik enerjisi ile birleşmesi ve son zamanlarda en yüksek teknolojik cihazlara sahip olma imkanlarımızın artmasıdır.

Yabancı hastaların genelde tercih ettikleri ameliyatlar hangileri?
Yurtdışından Superplast estetik Merkezi'ne başvuran hastalar genellikle Meme estetiği, burun estetiği ve özellikle son zamanlarda lazer lipoliz uygulamalarına talep gösterdiklerini söyleyebiliriz.

Estetik gün geçtikçe gelişen bir alan, son dönem teknolojileri nelerdir? Estetikte ne gibi yenilikler bekleniliyor?
Estetik cerrahi tekniklerinin gelişimi ile iyileşme sürelerinin kısalması büyük kolaylık sağlıyor. Ancak Estetik cerrahinin içine teknoloji yoğun olarak girdikçe cerrahi bölümü giderek azalıyor. Mesela liposuction yerine tüm vücuda uygulanabilen lazer lipoliz yönteminin ve selülit tedavilerinde kullanılmaya başlanan minimal invaziv uygulamalar daha da gelişecektir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kesili ameliyatlar ve girişimler oldukça azalacaktır.

Estetik ameliyatlarda mevsimsel bir değişiklik söz konusu mu? Sonbahar ve kış mevsiminde en çok tercih edilen ameliyatlar hangileri?
Estetik ameliyatlarda iyileşme ve sağlık bakımından mevsimlerin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sonbahar ve Kış aylarının bu açıdan avantajları var. Mesela uygulama kış ayında yapıldığında ödem toplamıyor. Özellikle yüz bölgesi güneşten korunmayı gerektirdiği için kışın yapılmış bir uygulama daha sorunsuz sonuç alacaktır. Sonbahar ve kış döneminde lazer lipoliz ve burun ameliyatlarını yoğun olarak görüyoruz.

Estetik artık kadınlar kadar erkekler tarafından da tercih ediliyor. Erkek hastaların en çok ilgi duydukları ameliyatlar hangileri?
Erkek hastalarımız daha çok birinci sırada göğüs bölgesi yağlanması olmak üzere karın ve bel bölgeleri için lazer lipoliz yaptırıyorlar. Ayrıca burun ameliyatları ve saç ekimi ile ilgileniyorlar.

Göğüs büyütme, burun ve liposuction gibi ameliyatlar estetikte en çok tercih edilen operasyonlardan… Bunların dışında son zamanlarda popülerleşen operasyonlarda var mı?
Liposuction yerine lazer lipoliz öneriyorum. Çünkü liposuction anestezi gerektiren ve uygulama sonrasında 1-2 gün istirahat isteyen bir uygulamadır. Halbuki Lazer Lipoliz sedasyon denilen lokal anestezi ile bayıltmadan, hasta ile sohbet edilen ve uygulama sonrası normal yaşama dönülebilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bunun yanı sıra lazer destekli burun ameliyatları ve lazer-biositumulasyon destekli üç boyutlu yüz gençleştirme popüler uygulamalar arasındadır.

Liposuction'a alternatif bir lazer teknolojisi olan Lipolizin avantajları nelerdir?
Önceki sorunuzda da söylediğimiz gibi Lazer lipoliz; liposuction'un yapabildiği tüm olumlu şeyleri yapabilmesi, ancak olumsuzluklarının da ortaya çıkmaması ve özellikle yağ alımı sonrası cildin gerilebilmesi ile öne çıkıyor.

Lazer teknolojisi başka hangi ameliyatlarda kullanılabilir?
Şuan lazer teknolojisini tüm ameliyatlarımda kullanıyorum. Hem güvenli hem de sonuçların çok başarılı olmasını destekliyor.

Lazerle yapılan ameliyatların iyileşme süresinde bir fark var mı?
Lazer teknolojisi ile dokulara çok daha hassas davranılıyor. Dokulara karşı ne kadar hassas olursanız o kadar az ödem, morluk, şişlik ve komplikasyon oluşur. İyileşme oldukça hızlı olur.

Eskiden bir ünlünün resmiyle gelen hastalar çok konuşuluyordu. Günümüzde de tercih edilen ünlü isimler var mı?
Hastalarımızın ve ülkemizin sosyo-kültürel düzeyi arttıkça, insanlar başkalarına benzemek yerine; kendilerindeki düzelmeye odaklanıyorlar. Özellikle son beş yıldır bu tip isteklerle karşılaşmıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estetikle ilgili merak edilenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN