Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli gencin "akıllı protez" hayali

Giriş Tarihi: 14.2.2014 15:14 Güncelleme Tarihi: 14.2.2014 15:16

İki ayrı hastanenin sağlık kurulunun farklı rapor vermesi sonucu "akıllı protez" alamayan lisanslı yüzücü, doğuştan engelli 14 yaşındaki Fatih Özel, yeni protezlerinin hayaliyle yaşıyor.

Fatih Özel'in babası Mahmut Özel, doğuştan iki eli ve ayağı olmayan oğlunun, "Bilateral mikro işlemcili swing-stance faz kontrollü modüler dizüstü proteze (akıllı protez)" kavuşması için başvurdukları iki hastaneden farklı raporlar verilmesine ilişkin süreci AA muhabirine anlattı.

Oğluna yaptırdıkları iki protezi randıman alamadıkları için kullanamadıklarını belirten Özel, devletin engellilere sunduğu imkanla "akıllı protez" alabileceklerini öğrenince çok sevindiklerini kaydetti.

Bu protezin oğlu gibi engellere sahip olanların, rampalarda rahat yürümesinin, inmesinin, merdivenden rahat çıkıp inebilmesinin ve sosyal hayata daha aktif katılabilmesinin mümkün olduğunu dile getiren Özel, oğlunun bu protezden faydalanabilmesi için geçen yılın kasım ayında Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurduklarını hatırlattı. Özel, "Bu tarihte Fatih, sağlık kuruluna girdi ve olumlu rapor aldı. Sağlık kurulu, çocuğun gelişiminden dolayı bu protezi kullanmasının uygun olduğuna oy birliğiyle karar verdi" dedi.

"BU PROTEZ ONUN DA HAKKI"

Özel, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK), 2013 yılında yürürlüğe giren "Hasta Tarafından Temin Edilen Tıbbi Malzeme Bedellerinin Geri Ödeme İşlemleri" başlıklı genelgesinde, "Sağlık kurulu raporu, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ortopedi ve travmatoloji ve psikiyatri uzman hekimlerinin bulunduğu üçüncü basamak sağlık kurumları sağlık kurullarınca düzenlenecektir. Bu sağlık kurulu raporlarının protez/ortezin yapımından önce Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara veya İstanbul'daki fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitim ve araştırma hastanelerince veya TSK Bilkent Rehabilitasyon merkezince onaylanması gerekmektedir" maddesinin bulunduğunu anlattı.

Mahmut Özel, şöyle devam etti:

"Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki sağlık kurulunun verdiği olumlu raporun ardından, İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurduk. Burada poliklinikte uzman hekimin uygun bulmasının ardından, sağlık kuruluna girdik. Oraya başvuru tarihimiz de geçen yılın aralık ayıdır. Ancak orada bir şok yaşadık. Sağlık kurulu, çocuğun protez uygulamaya uygun olmayan bir güdüğe sahip olduğu yönünde oy birliğiyle karar verdi. Ancak bundan sonra şifahen, çocuğun protezli gelmesini istediler. İkinci bir sağlık kurulunda çocuk, 'akıllı protez'le herhangi bir eğitim ve destek almadan, hastanenin otoparkından doktorların odasına kadar, normal ayaklarıymış gibi yürüdü ve doktorlar şaşırdı. Buna rağmen tekrar olumsuz rapor verdiler. Buradan yetkililere sesleniyorum, isterim ki, bu protez oğluma verilsin. Bu protez onun da hakkı. Neden böyle yapılıyor?"

Özel, oğlunun hastanede sağlık kuruluna girmeden önce poliklinikte bir uzman doktor tarafından muayene edildiğini ve doktorun "Uygun görmezsem çocuğu sağlık kuruluna sevk ettirmem" dediğini anlatarak, "Doktor hanım, çocuğu muayene etti ve 'herhangi bir sıkıntısı yok' dedi ve uygun görüp sağlık kuruluna sevk etti. Buna rağmen raporu tekrar bu şekilde düzenleyip verdiler. Şifahen de doktorlar bana diyorlar ki, 'protezin çok pahalı olmasından dolayı...' Bu yanlış bir karardır. Bu SGK'nın vereceği bir karardır. SGK'nın genelgesinde de böyle bir çocuğun, 48 kilogramın üzerindeyse protezleri alması hakkıdır. Bunu sordum, araştırdım ama buna rağmen hastane, 'protezlerin pahalı olması' diye raporda böyle bir uygulama yaptı" diye konuştu.

"ÇOCUK BU PROTEZLE EĞİTİM ALMADAN YÜRÜDÜ"

Baba Mahmut Özel, daha sonra konuyla ilgili hastanenin başhekimliğine dilekçeyle başvurduğunu, ancak tekrar olumsuz sonuç aldığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Yetkililerimizden bunun çözülmesini rica ediyorum. Ayrıca Fatih'in, Marmara Üniversitesinden yüzde 94 engelli olduğunu belirten raporu da mevcuttur. Böyle bir çocuğa, böyle bir protez verilmeyecek de kime verilecek? Çocuk protezlerle daha 15 günlük eğitimini bile almadan yürüyor. Bunu doktorlar da gördü. Bununla Fatih, arkadaşları gibi rahatça merdiven çıkar, iner, çıkıp beden eğitiminde oyun oynayabilir. Bu çocuğun da hakkı var bunlara. 8. sınıf öğrencisi. Okul yönetimi, öğretmenleri Fatih'in sınıfını 3. katta olması gerekirken birinci kata aldı. Fatih için 3 yıldır okulun düzenini bozup, sınıfı hep alt katta tutmaya çalışıyorlar. Bu protezler verildiği zaman Fatih, rahatlıkla o merdivenleri de çıkar. Ama şu anda birisi yardım etmek zorunda. Annesi 8 yıldır okulda onunla birlikte. Eşim sabahtan akşama kadar yanından ayrılamıyor. Onun yemeğini veriyor. Her ihtiyacını annesi karşılıyor."

Mahmut Özel, protezleri almaları halinde oğlu Fatih'in hayatını daha rahat sürdürebileceğini sözlerine ekledi.

"AKILLI PROTEZLERİM OLURSA GÜNLÜK İŞLERİMİ YAPABİLİRİM"

Engelli genç Fatih Özel de "Okula protezsiz gittiğim zaman iki basamak çıktığımda kalbime bir sancı giriyor. Ondan çıkamıyorum. Benim için okul müdürleri sınıfımı birinci kata indirdi" dedi.

Beden eğitimi dersinin ilk saatinde aşağıya inebilmek için uğraştığını, derse katıldığında da arkadaşlarının derecesine gelemediğini anlatan Özel, "Oyunlara fazla giremiyorum ama o akıllı protezler olursa arkadaşlarıma eşlik edip, her oyuna katılabilirim. Hayatım kolaylaşır. Yokuşları zor çıkıyorum ama onlar olursa dizlerimi kırarak daha rahat çıkardım. Yapamadıklarımı daha rahat ve daha güzel yaparım. Günlük işlemlerimi kendim hallederim, yardıma muhtaç olmam" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli gencin "akıllı protez" hayali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN