Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne sütü erkek bebeğe 'torpilli'

ABD'de yapılan araştırmada, erkek bebeklerin daha yağlı ve protein yönünden daha zengin süt emdiği, kız bebeklerde ise bu oranın erkeklere göre daha az olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Erkek bebekler anne sütünün yağ ve proteinden zenginini alırken, kız bebekler erkekler kadar şanslı değil. Her annenin sütü farklı olduğu gibi aynı annenin sütü de bebeğinin cinsiyetine göre farklı olabiliyor. Anne sütü doğacak bebeğin cinsiyetine göre ayrım yaparak erkek bebeklerde yağlı ve proteinden daha zengin oluyor. ABD'de Harvard Üniversitesi'nden biyolog Katie Hinde'nin insanlar, maymunlar ve diğer dişi memelilerde yaptığı çalışmalar, erkek ve kız bebekler için sütün içeriğindeki çeşitli farklılıkları ve üretilen miktarı ortaya çıkardı. Çalışmalar, erkek bebeklere "torpilli süt"ü kanıtlıyor. Erkek bebekler, daha yağlı ve proteinden zengin süt emerken, kızlarda bu oran erkeklere göre daha az oluyor. Kalori toplamında aynı miktarı almakla birlikte, erkek bebekler daha kalitelisini emiyorlar.

'ANNE SÜTÜ SİNYALDİR'

Biyolog Hinde anne sütü için "Hem gıda, hem ilaç, hem de bir sinyaldir" diyor. Anne ile bebeğin hormonları arasındaki iletişim bu sinyalleri oluşturuyor. Anneden anneye değiştiği gibi, aynı annenin sütü de değişim geçirebiliyor. Bilim insanlarına göre bebeğin kendisi, sütün içeriğini etkileyebiliyor. Tensel temasta, süt aracılığıyla sinyaller gidip geliyor. Bebekte enfeksiyon belirtisi varsa, anne sinyalini alıyor ve sütündeki bağışıklık faktörü yükseliyor.


Prof. Dr. Hilal Mocan (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı):
Süt annelik kavramı yerle bir olur
Anne sütünde erkeklerde yağ, kızlarda süt miktarı fazla. Ayrıca Türkiye'de süt annelik kavramı var, kız çocuğu olan anne sütü fazla gelince erkek bebeği de emziriyor. O zaman erkek çocuğun gelişiminin düşük olması lazım. Süt annelik kavramı yerle bir olur.

Prof. Dr. Gülbin Gökçay (İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü):
Doğan bebeğe göre farklılık gösterir
Anne sütü içeriğinin bebeğin gereksinimlerine göre değiştiği uzun yıllardan beri bilinen bir gerçektir. Yeni doğum yapmış annenin sütü proteinden zengindir. Emzirmenin başında şekerden zengin süt gelir sonunda yağdan zengin süt gelir. Anne sütünün bileşimi bebeğin cinsiyetine göre farklılık gösterir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne sütü erkek bebeğe 'torpilli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN