Kolesterole karşı çuha çiçeği yağı

Yabani bir bitki olan çuha çiçeği; Omega 3 ve Omega 6 gibi yağları içeriyor. Kötü kolesterolü düşürdüğü bilinen çuha çiçeği yağı, tümörlerin gelişmesini de engelliyor

Giriş Tarihi: 23.2.2014
Çuha çiçeği; tarih boyunca hem yiyecek, hem de ilaç olarak kullanılmış yabani bir bitkidir. Çuha çiçeği yağı (Evening primrose oil, yani EPO) alternatif tıpta kullanılmaktadır. Bu şifalı bitkiden elde edilen Gamma Linoleik Asit (GLA), bitkinin tohumundan damıtılmaktadır. Çuha çiçeği yağı ile ilgili bilgiler şöyle:
EPO; çoklu doymamış yapıda, karakteristik bir kokuya sahip, sarı renkli bir yağdır. Vücudun ihtiyacı olan ama sentezleyemediği Omega3 ve Omega6 gibi esansiyel yağ asitlerini (EFA) içerir. EFA'lar, vücuttaki tüm zarların işlevlerini yerine getirebilmeleri için hayati önem taşımaktadır.
GLA'nın; çeşitli kanser türlerinin gelişmesini engellediği iddia ediliyor. Yapılan klinik çalışmalarda; GLA'nın malign (tümör oluşturan) hücrelerinin büyümesini engellediği ve böylece tümör gelişimini azalttığı tespit edilmiştir.
EPO'nun; kanser, diyabet, kalp hastalıkları ve adet öncesi sendromu (PMS) gibi hastalıklar üzerindeki etkisi araştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre; EPO'nun, adet öncesi sendromuna karşı etkili olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır.

CİLT İÇİN YARARLI

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada; EPO takviyesinin, kötü kolesterolü (LDL) önemli derecede azalttığı görüldü.
Bilimsel çalışmalar; EPO'nun, hayvanlardaki tümör gelişimini azalttığını göstermiştir. Özellikle meme tümörleri üzerinde etkili olmuştur.
Bir araştırma; GLA ve demir takviyelerinin, böbrek tümörlerinin gelişmesini engellediğini göstermektedir.
Yakın bir zamanda farelerle yapılan bir laboratuvar çalışması; EPO takviyesinin, radyasyon kaynaklı deri dökülmelerini azalttığını ancak tümörler üzerinde etkili olmadığını göstermektedir.

MISIR ÖZÜ YAĞI TÜKETİN
EFA yetersizliği, tipik beslenme koşullarında çok nadir ortaya çıkar. EFA yetersizliğini engellemek için günlük kalori miktarının yüzde 1 oranında EFA alınmalı ya da her gün 2-4 gram çoklu doymamış yağlar tüketilmeli. EPO'da bulunan yağ asitleri; mısır özü yağı, yalancı safran yağı, kanola yağı veya soya fasulyesi yağı gibi başka kaynaklardan da elde edilebilir. EPO takviyesi alan kişilerde önemli bir etki görülmemiştir. EFA'lar açısından zengin olan EPO'nun tümör gelişimini azaltmak için kanser tedavisindeki kulanımı hayvan örnekleri üzerinde gösterilmiştir. Ancak bugüne kadar insanlar üzerinde yapılan birkaç araştırma, olumlu sonuçlar vermemiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolesterole karşı çuha çiçeği yağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN