Dört aylık bebeğin beyninde diş çıktı

Giriş Tarihi: 4.3.2014 16:59 Güncelleme Tarihi: 4.3.2014 17:53

ABD'nin John Hopkins Hastanesi beyin cerrahları sıradışı bir ameliyata imza attı.

Batı Virginia'da yaşayan 4 aylık erkek bebeğin beyninde son derece nadir görülen bir tümör çıkarıldı. Tümörü sıradışı yapan özellik beyinde gelişmiş bir diş olması.

New England Journal adlı tıp dergisinde yayımlanan operasyondan elde edilen bulgular, araştırmacılara benzer hastalıkların tedavisi ve yeni organ gelişimi hakkında ışık tutacak.

Ameliyata imza atan ekipten Dr. Edwad Ahn, bebekte gelişen kraniofaringeal türü tümörün embriyoner artıklardan geliştiğini açıkladı. Beyinde optik sinirlere baskı yapan bu tümör tıp literatürüne giren 5 vakada görüldü. Bedenin farklı bölgelerinde gelişen dişe ise genellikle teratomas tümörleri neden oluyor.

Tıbbi vakalar

KANSERE DE NAKİLE DE UMUT OLDU

Bilim adamları teratomas tümörlerinin parmak gibi başka uzuvlar yapabileceğine de inanıyor. Şimdi aynı şeyi kraniofaringeal tümörünün de yaptığı ortaya çıktı.

Tümör cinsinin araştırılmasıyla elde edilecek yeni bilgiler hem kanser hastalarına hem de uzuvlarını kaybetmiş insanlara umut olacak.

Operasyona imza atan bilim adamları çocuğun ismini vermezken, operasyonun 2012'de yapıldığını açıkladı. riskli ameliyatla tümörü çıkarttıklarında bunu dişe benzettiklerini anlatan Dr. Edwad Ahn, pataloji raporlarının şüphelerini doğruladığını kaydetti.

Beyinden çıkarılan dişin gelişimini tamamlamış bir diş olduğunu açıklayan Ahn, beyinde kalsiyumla beslenen dişin gelişimi karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört aylık bebeğin beyninde diş çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN