Hamileyken iki kişilik yediğinizi unutmayın!

Bebek bekleyen kadınların en büyük endişelerinden biri de bebekleri için yeterli beslenip beslenmedikleridir. Bu dönemde sadece kendiniz için değil, bebeğiniz için de beslendiğinizi unutmayın. Ama bunun için iki kat fazla yemek yerine iki kat daha sağlıklı yemeye özen göstermeniz gerektiğini unutmayın

Giriş Tarihi: 8.3.2014
Hamileliğiniz boyunca sadece kendiniz için değil bebeğiniz için de besleniyorsunuz. Ama bunu iki kat daha fazla yemek yemek gibi değil de; iki kat daha sağlıklı beslenmek gibi düşünün. Sağlıklı beslenmeyi hamileliğinizin en başından alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü bebeğinizin en önemli organları hamileliğin ilk birkaç haftasında oluşur. Liv Hospital Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral, hamilelerin nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı…
Hamilelikte beslenmenin formülü nedir?
Doğru beslenmek için yemek yeme hazzınızdan ödün vermenize ya da sıkı bir diyet takip etmenize gerek yok, endişelenmeyin. Düzenli bir beslenme için hamileliğinize faydalı olacak her türlü yemeği yiyebilirsiniz. Sağlıklı hamilelik için beslenme adına hiçbir formül yoktur. Herkes için tavsiye edilen sağlıklı beslenmenin temel prensipleri hamileler için de geçerlidir.
Nedir bu temel prensipler?
Bol bol meyve, sebze ve tahıl ürünleri tüketmek
Yağsız protein ve düşük yağlı süt ürünlerini tercih etmek Eğer bu anahtar kuralları aklınızdan çıkarmazsanız, kendinizin ve bebeğiniz bu dengeli beslenmeyle sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz.

BUNLARDAN KAÇININ

Bunun için neler önerirsiniz?
Sağlıklı besinler tükettiğinizden emin olmanız, iyi yemeniz ve ihtiyacınız olan besinleri tüketmeniz için iyi bir yoldur. Eğer tüketip tüketmediğinizden endişe duyuyorsanız haftanın her günü ne yediğinizi not almanız, hangi alanlarda gelişim göstermeniz gerektiğini belirler, sizi daha bilinçli kılar.
Hamileyken hangi besinleri tüketmemek gerekir? Zengin cıvalı deniz mamulleri:
Deniz mamulleri iyi bir protein ve demir kaynağıdır. Ancak bazı türler tehlikeli seviyelerde cıva içerir ki bu da bebeğin gelişen sinir sistemine zarar verebilir. Kılıç balığı, köpek balığı, uskumru ve kiremit balığı bünyesinde cıva barındırır. Çiğ, az pişmiş ya da kirletilmiş deniz mamulleri: Çiğ balıklardan, istiridye ve midye gibi kabuklu hayvanlardan ve dondurulmuş deniz ürünlerinden kaçınmak hamilelik süreci boyunca şarttır. Ayrıca bütün ürünler 60-65 derece iç sıcaklıkla pişirilmelidir.


ARKADAŞINA GÖNDER
Hamileyken iki kişilik yediğinizi unutmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN