Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halıları kilimle değiştirin tahta yerine parke tercih edin

Giriş Tarihi: 15.3.2014

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hijyenik bir ortamda yaşamak şart! Evinizde hijyenik bir ortam yaratmak istiyorsanız, kullandığınız mobilyalara ve eşyalara özen göstermeniz gerekiyor. Örneğin yerlere, fazlasıyla toz tutan halılar yerine kilim serebilir, temizlenmesi zor olan tahta yerine parke kullanabilirsiniz

Evde doğru hijyen sağlamak istiyorsanız, Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller'in sağlıklı evin püf noktalarıyla ilgili anlattıklarına bir göz atın:
Evinizi döşerken, çocuğunuza oda hazırlarken her şeyden önce sağlıklı malzemeler seçmeye özen gösterin. Günümüzde kimyasalların yoğun ve bilinçsiz kullanılması nedeniyle evde kullandığımız mobilyalar, halılar, mutfak eşyaları bile sağlığımızı ciddi şekilde tehdit edebilir.
Her şeyden önce kullanılan tüm malzemeler, sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olarak seçilmeli. Yer döşemesinde tahta; çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmez. Bu nedenle yıkanması veya silinmesi kolay (örneğin parke) döşeme türlerini tercih etmekte fayda var. Ancak parke seçerken de bunların sağlığa uygun olup olmadığına dikkat edin.

HALI YERİNE KİLİM SERİN

Çok sık tercih edilen bir yöntem olan yere halı serilmesi de bazı sakıncalar doğurabilir. Halı; toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir. Ayrıca halı ve halı türü malzemeler; odadaki nemi de emerek, alerjik bünyeli aile bireyleri için nefes almayı güçleştirebilir. Halılar, yıkanabilir kilimlerle değiştirilebilir. Ayrıca kilimleri sık sık vakumla temizlemekte fayda var.
Özellikle yatak odalarında büyük metal mobilyalar bulundurmamaya özen gösterilmeli. Zira yapılan araştırmalara göre; metal malzemeler manyetik alan üreterek insan organizmasını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Dolayısıyla odadaki metal eşyalar, kişinin kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor.
Evdeki önemli bir diğer konu da perdelerdir. Perdelerin mümkün olduğunca sade ve açık renk olmasına dikkat edin. Açık renk olması kişiyi dinlendirir. Sade olması da hem dinlendirici bir atmosfer yaratır hem de temizlenmesi açısından kolaylık sağlar, mikrop ve polen tutma riski de azalır.

BOYALARA DİKKAT!

Yine yatak odalarındaki mobilyaların, ağaçtan yapılmış ancak toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyalar olmasını tercih edin. Özellikle de bebek ve çocukların odasında, mobilyalarda sivri çıkıntılar olmamasına özen gösterin.
Sağlıklı olmayan boyalar ve maddeler sağlık açısından tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu ürünlerin alerji, uzun sürede kanser, astım ve kronik bronşit yapıcı etkileri vardır.

ELLERİNİZİ YIKAYIN
Evde beslenen hayvanlar da önemli bir alerji nedenidir. Hayvanların tüyleri, dışkı, idrar, salyaları ve beslenmelerinde kullanılan mamalar alerjiye neden olabilir. Ev hayvanlarınızı yatak odanızdan ve alerjik kişilerin uzun süre vakit geçirdikleri yerlerden uzak tutun. Ev hayvanlarınıza dokunduktan sonra ve besledikten sonra ellerinizi yıkayın.

BEBEĞİNİZİN ODASI PENCERELİ OLSUN
Yapılan araştırmalara göre; ideal bir bebek odasının 12-15 metrekare ve en az bir penceresi olması, daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlıyor. İçeri güneş girmeyen ve hava değişimi olmayan odalar, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.
Ayrıca evin güney kısmında bulunan odalar; özellikle yaz aylarında çok sıcak olabildiği için çocuk odası olarak tavsiye edilmiyor. Bunun yerine çocuk odasının evin kuzey-doğusunda veya kuzey-batısında olması uygun görülüyor.
Her sabah evimizi 5-10 dakika havalandırıp gece boyunca biriken başta radon olmak üzere kanserojen gazlardan kurtulmamız lazım.
Ayrıca temizlik yaparken de mutlaka evinizi havalandırmanız gerekir. En önemli noktalardan biri budur. Temizlik yaparken çıkan tozlar, kullanılan temizlik maddelerinden (özellikle tuz ruhu ve çamaşır suyu) soluduğunuz bazı içerikler sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle hava çok soğuk bile olsa pencereleri temizlik bitene kadar açık bırakın.

EVİNİZİ RADYASYONDAN KORUYUN
Küçük ev aletlerinin ciddi elektromanyetik radyasyon yaydığını unutmayın.
Gece yatarken odanızda kablosuz modem, cep telefonu vs. bulundurmayın.
Isıtıcıların yatağınıza en az 2 metre uzaklıkta olmasına dikkat edin.
Mümkünse evinizin baz istasyonları ya da yüksek gerilim hatlarından uzakta olmasına dikkat edin.

BOZULAN MUSLUĞU ONARIN
Banyo ve tuvalet gibi ortamlarda halı gibi tüylü ürünler kullanmayın. Nemli, rutubetli ve kötü kokan halılardan kurtulun. Banyo ve tuvaletlerde; özellikle köşeleri ve lavabo altlarını 1'e 10 sulandırılarak hazırlanmış çamaşır suyu ile temizleyin. Sızıntı yapan, yüzeyin sürekli ıslak ve nemli olmasına neden olan çamaşır makinesini, lavaboları, su borularını ve muslukları onarın. Havayı temizlemesi ve nemi azaltması için klima kullanabilirsiniz.

BULAŞIKLARI HEMEN YIKAYIN

Hamam böcekleri ve kemirgenler, alerjiye neden olabilir. Bunlardan kurtulmak için yerlere dökülen yiyecek kırıntılarını temizleyip çöpleri biriktirmeden atın. Yemek bulaşıklarınızı bekletmeden yıkayın ya da bulaşık makinesine kaldırın. Yiyeceklerinizi ağzı sıkı kapanan kaplarda koruyun. Ayrıca buzdolabı ve fırın gibi aletlerin altlarını düzenli olarak temizleyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halıları kilimle değiştirin tahta yerine parke tercih edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN