Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nicotera diyeti ile yaşlanmayı geciktirin

Nicoteralılar'ın ana besin kaynakları; zeytin çeşitleri, üzüm, incir, portakal, domates, kuru baklagillerin her çeşidi, buğday ve balıktır... Nicoteralılar bu beslenme şekliyle yaşlanmaya karşı bir kalkan oluşturuyor

Nicotera, İtalya'nın güneyinde Calabria bölgesine ait küçük bir kasabadır. 1957 yılında 'Akdeniz Diyeti'nin sağlık üzerine etkisinin araştırıldığı bilimsel çalışmada da pilot bölge olarak seçilen önemli bir yerdir. Nicotera, uzun kumsalı bulunan ama yüksek oranda zeytinyağı ve kuru baklagillerin yenildiği özel bir İtalyan bölgesi olarak bilinmektedir. 1960-1996 yılına kadar beslenme içeriği açısından takip edilen ve en sağlıklı kalbe sahip olan bu bölge insanları; Akdeniz Diyeti'ni en iyi uygulayan kişiler olarak dünyaya ün salmıştır. 2013 yılında açıklanan sağlık raporları; Nicotera'da kilo alımının olmadığını, kalp ve kanser hastalığının görülmediğini belirterek bilim dünyasını da bu bölgeye odaklamıştır.

ZEYTİN ÇEŞİTLERİ VE TAZE DOMATES

Peki bu İtalyan kasabasında neler yeniyor? Değişen dünyada hazır besinler ve yüksek kalorili yiyecekler burada bulunmuyor mu? İşte hastalıksız ve zayıf yaşamanın farklı bir kanıtı da bu bölgeden elde edilen bilimsel verilerde açıkça görülüyor. Nicoteralılar'ın ana yemek kaynakları; zeytin çeşitleri, üzüm, incir, portakal, domates, kuru baklagillerin her çeşidi, buğday, bergamot, balık, çok az kırmızı et ve daha fazla miktarda tavuk-hindi gibi kümes hayvanlarının etlerinden oluşuyor. Ayrıca Nicotera'da endüstriyel fabrikalar bulunmuyor.

TEMPOLU BİR HAYATLARI VAR

Nicotera diyetini benimseyen kişilerde yüksek antioksidan ve düşük doymuş yağ içeren beslenme stiline bağlı olarak kanser görülmüyor. Şekerle tanışmamış bu toplumda diyabetin olmadığı bilimsel bilgiler ışığında ispatlanmıştır. İtalya'nın sağlık fışkıran bu bölgesinde insanlar mekanik aletlerden çok kendi güçleri ile çalıştıklarından orta derece fiziksel aktivite de yapıyorlar. Hareketsiz bir yaşamdan çok, tempolu bir hayatı benimsediklerinden bölgede şişmanlık sorunu da dünyadaki diğer ülkelere göre kıyaslanamayacak kadar azdır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Nicotera diyeti ile yaşlanmayı geciktirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN