Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafızayı canlı tutmanın yolu

Giriş Tarihi: 19.3.2014
Telefon numarası, isim ve randevularınızı unutmaya mı başladınız? İşte size hafızanızı canlı tutabilmeniz için ipuçları:
Anahtarlık, gözlük gibi yerini hatırlamakta zorlandığınız nesneler için, kullanmadığınız zamanlarda koymak üzere bir yer belirleyin.
Telefon numaraları veya randevuları hatırlamakta zorlanıyorsanız, bunları listeleyerek görebileceğiniz bir yere asın. Listeniz önemli görevlerinizi size hatırlatacaktır.
Yüksek sesle kelimeler söyleyin. Örneğin kendi kendinize 'Ocağı kapattım' deyin. Bu size daha sonra ocağı kapatıp kapatmadığınızı hatırlatır. Bu yöntem insanlarla tanışırken de isimlerini hatırlama konusunda faydalı olur.

CEP TELEFONUNUZDAN YARARLANIN

Hafıza yardımcılarını kullanın. Cep telefonunun anımsatıcısını, kol saatinin alarmını, ses kaydediciyi kullanabilirsiniz.
Görsel imgelerden faydalanın. Bir kişinin ismi gibi yeni bir bilgi öğrendiğinizde aklınızda bir görüntü oluşturun. Bu görüntüler, bilginin unutulmasını önlemeye yardımcı olur.
Konsantre olun ve rahatlayın. Birçok çevresel etken, dikkatinizi dağıtabilir. Bir şey hatırlamak istediğinizde, hatırlanması gereken öğeler üzerinde konsantre olun. Yeni bir bilgi öğrenirken o bilgiye yoğunlaşın ve dikkat dağıtıcı faktörleri önleyin. Stres hatırlamayı engeller. Derin nefes alma ve kas gevşetici egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini öğrenin.
Uykunuzu alın. Uyku esnasında beyin yeni bilgileri pekiştirir. Araştırmalar, iyi bir gece uykusunun ardından daha önce öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığını gösteriyor.
Depresyon, işitme veya görme kaybı, tiroid bozukluğu, bazı ilaçlar, vitamin eksiklikleri de düzeltilebilir hafıza sorunlarına neden olabilir. Doktorunuza danışın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafızayı canlı tutmanın yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN