Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazla kilo idrar kaçırmaya neden olabilir

İdrar tutamama; özellikle yaşı ilerlemiş insanlarda görülüyor. Sosyal hayatı da etkileyen bu sorun; spor yapmayan erkeklerde, yapanlara oranla daha fazla görülüyor. Çünkü sporla birlikte leğen kemiği kasları da güçleniyor ve kişi idrarını tutabiliyor

Giriş Tarihi: 29.3.2014
Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fehmi Narter, idrar kaçırmanın erkeklerin hayatını nasıl etkilediğini anlattı: Erkeklerde idrar kaçırma durumuna kadınlara göre daha az rastlanmaktadır. İdrar sızıntısı yaşayan üç kişiden birini erkekler oluşturuyor. Bunun nedeni; idrar kaçırmayı engelleyecek kas yapısının daha güçlü olmasıdır. Bir diğer önemli neden ise üretra denilen dış idrar yolunun daha uzun olmasıdır. Sıklıkla görülen idrar kaçırma şekli; işeme sonrası kontrol edilemeyen damlamayla gerçekleşir. Bu sızıntı, hijyenik kalma açısından da önemli sorunlara yol açar. İdrar kaçırma bir sonuçtur. Yaşlılık bu sonucu doğuran en önemli nedenlerin başında gelir. Aşırı aktif mesane kası, boyun tıkanıklığı, alt üriner sistem anomalileri, idrar tutucu kas yetmezliği de soruna yol açan diğer faktörler arasındadır. Hastalık, birden fazla tipte gerçekleşir. Durum; stres ile kaçırma, acil kaçırma, taşma ve karma idrar kaçırma tipleri olarak görülür.

İKTİDARSIZLIK OLABİLİR
Spor yapan erkeklerin leğen kemiği kasları da güçlenir. Spor yapan erkeklerde idrar kaçırma sorunu, yapmayanlara oranla daha azdır. Kilolu erkeklerde kaslara binen yük, özellikle karın içi basıncının yüksek olması sebebiyle daha çoktur. Bu da idrar tutma mekanizmasını kötü etkiler. İdrar kaçırmanın iktidarsızlık üzerindeki etkisi psikolojiktir. Sorun kişinin özgüvenini azaltır, utanma duygusuına yol açar. Bu da iktidarsızlığa sebep olabilir.

PEDLERİN EMİCİ GÜCÜ
İdrar kaçırma; kişinin sosyal yaşamını, iş hayatını, aile ilişkilerini olumsuz etkiliyor. Ped kullanan ve günlük hayatını bu şekilde sürdüren pek çok hasta var. Ancak birçok kişi, bundan utandıkları için ped kullandıklarını saklıyor. Günümüzdeki pedler, kıyafetten fark edilmiyor çünkü yüksek emici ve ince yapıları, dışarıdan anlaşılmasına engel oluyor. Bu sorunu yaşayanlar, idrarı emmesi ve cildi kuru tutmasıyla konforlu bir şekilde hayatlarını sürdürüyor.

PROSTAT AMELİYATI
İdrar kaçırma; prostat sorununun başlangıcında görülen bir belirti değildir. İleri evrelerde kaçırma durumu yaşanıyor. Erkekler, tıkanma problemini takiben taşma tipi idrar kaçırma sorunuyla karşılaşıyor. Altına kaçırmaya; prostat kanseri için yapılan radikal prostat operasyonu sonrasında da rastlıyoruz. Bu durum; operasyon sırasında sfinkter (idrar tutma kası) ve onu uyaran sinir yapılarının hasar görmesinden kaynaklanıyor. Zaman içinde çoğunlukla gerileyebiliyor veya geçiyor. Ancak prostat kanseri operasyonu sırasında sinir yapılarının hasar görmesi, çok sık rastlanan bir durum değildir. İdrar kaçırmaya; operasyon sonrasında yüzde 5 civarında rastlanıyor.

DİYABETİKLER RİSKLİ!

Diyabet gibi bazı metabolik hastalıklar; vücudun diğer bölgelerini olumsuz etkilediği gibi; idrar kesesi kasını da kötü etkiliyor. Zamanla sinir hasarına neden olan bu hastalıkta; idrar kaçırma sorununa çok daha sık rastlanıyor. Erkeklerde bu sorunu çözen ameliyatlar vardır. İdrar yolunu yukarı asma ve yapay sfinkter yerleştirme operasyonları; taşma tarzı bir kaçırmayı ortadan kaldıran ve tıkanıklığı gideren cerrahi işlemlerdir. Sorunun çözülmesinde çeşitli ilaçlardan da yararlanılır.

ÇOK SAYIDA NORMAL DOĞUM TETİKLEYEBİLİR
İdrar kaçırma, normal doğum yapan kadınların kaderi değildir. Ancak bu soruna yol açan risk faktörleri varsa; normal doğumdan sonra idrar kaçırma ihtimali artıyor. Antidepresan kullanımı da bu sorunu tetikliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Naki; kadınlarda görülen idrar kaçırma hastalığı hakkında bilgi verdi: Toplumda birçok kadın, idrar kaçırmanın olumsuz etkilerinden şikayetçidir. 65 yaşındaki kadınların yüzde 15 ila 30'u, evde hemşirelik bakımı alanların ise yüzde 50'si farklı derecelerde idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar kaçırmaya zemin hazırlayan faktörler; yaşlılık, menopoz, doğum, sigara kullanımı, jinekolojik cerrahi operasyonlar, nörolojik ve sindirim sistemi hastalıkları, akciğer hastalıkları, antidepresan türü ilaçların kullanımıdır. İdrar yolları enfeksiyonları, mesanedeki yabancı cisimler ve tümörler de kaçırmaya neden olabiliyor. İdrar kaçırma normal doğum yapan kadınların kaderi değildir. Ancak bu soruna yol açan risk faktörleri varsa; vajinal doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma olasılığı yükselebilir. Sezaryen yöntemiyle yaptırılan doğumlarda, bu sorun daha az görülüyor. Ancak idrar kaçırmasın diye kimseye sezaryen doğum önerilmez.

LİBİDODA AZALMA GÖZLENEBİLİR

Pelvik taban kasları zayıf olan kadınlarda daha sık olmakla birlikte hamilelikte de idrar kaçırma görülebilir. Gebe kalmak, karın içinde ve mesane üzerinde basınç oluşturacağı için bu riski artırıyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu riski de artmış olduğundan, buna bağlı olarak kaçırmaya da rastlanabilir. Bu şikayetlerin çoğu doğumdan sonra geriliyor veya tamamen kayboluyor. Cinsel ilişkinin bu sorunun üzerinde bilinen bir etkisi yok. Ancak idrar kaçırmanın yarattığı psikolojik travma; cinsel istekte (libido) azalmaya ve cinsel performansta düşüşe neden olabilir.

EN YAYGIN OLANI ANİ KAÇIRMA
İdrar kaçırmanın birçok farklı tipi vardır. En yaygın olanı; gerçek stres tipi idrar kaçırmadır. Bu durumda; herhangi bir aktivite ve refleks hareketi sonrası ani bir şekilde, az miktarda idrar kaçağı gerçekleşir. Yetişememeye bağlı idrar kaçırmada; istemsiz mesane kası kasılmalarının sonucunda kaçırma olur. Ikınma, egzersiz ya da akan su sesinin tetiklediği bu tip kaçırma; kadınlarda daha çok görülüyor. Taşma tipi; mesane içi basıncının, idrar borusu basıncından fazla olmasına bağlı olarak gelişir. Gerçek stres tip ve yetişememeye bağlı kaçırmanın klinik bulgularının birlikte görüldüğü duruma da karışık tipte idrar kaçırma denir.

GÜNDE 20 KEZ EGZERSİZ
İleri yaşlardaki kadınlarda görülen ve organ sarkmalarıyla birlikte gelişen idrar kaçırma sorununda ameliyat şansı yoksa; pesser veya yardımcı aletler kullanılabilir. Bunlar vajina içine uygulanarak organların sarkmasını önlenir. İdrar kaçırmayı önlemeye yönelik egzersizlerde kişi; idrarını tutacakmış gibi kaslarını kasıp gevşetir. Günün her saatinde ve her yerde uygulanabilir. Günde 15-20 kez, 10'ar saniye kasıp gevşetmek işe yarar. İdrar borusu veya çevresindeki problemler de idrar kaçırmaya neden olabilir. İdrar borusuyla vajina arasında bağlantı oluşturan fistüller; vajinadan idrar kaçağına neden olabilir. Tanı; vajinaya yerleştirilen bir tamponun, damardan veya mesaneden verilen boya enjeksiyonu sonrası lekelenmesi ile konulabilir.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

İdrar kaçırma, çözümü olan bir hastalıktır. Özellikle hasta erken gelirse, tedavi şansı ve başarı oranı çok yüksek. O nedenle idrar kaçırma şikayetleriniz başladıysa, bir an önce hekime gidin. Erken teşhisle, ameliyata bile gerek kalmadan tedavi mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazla kilo idrar kaçırmaya neden olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN