Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlanmayı vitaminlerle geciktirin

Serbest radikal, hasarları karşısında önlem alabileceğiniz yaşlanma belirtilerinden biridir. Doğal antioksidan içeren besinleri yiyerek, vücudunuzdaki antioksidan düzeyini yükseltebilirsiniz

Giriş Tarihi: 6.4.2014
Dünyanın neresinde olursam olayım, hastalarıma ya da konuştuğum insanlara "Yaşlılığa neler sebep olur?" diye sorduğumda; sigara, hava kirliliği, iş, güneş, stres ve kötü beslenmeden oluşan bir liste ile cevap verirler. Ben de bunların tümünün ortak noktalarının, serbest radikaller üreten durumlar olduğuna dikkat çekerim. Kendimizi bu tür saldırılara karşı her şekilde korumamız ve meydana gelen serbest radikalleri, antioksidanlarla etkisiz hale getirmemiz gerekir.

MEYVE SEBZE YİYİN
Çevreden gelen zararlara en çok maruz kalan organımız cilttir. Neyse ki sağlıklı olduğumuzda ve yeterince besin aldığımızda, serbest radikalleri çok fazla sorun yaratmalarına imkan tanımadan etkisiz hale getirecek antioksidan enzimleri vardır. Antioksidan; C ve E vitaminleri, beta-karoten, meyve ve sebzelerde bulunur. Bu besinleri yediğinizde, vücudunuzdaki serbest radikalleri kontrol altında tutmayı başarabilirsiniz. Cildin en üst tabakasının, fazladan yardıma ihtiyacı vardır. Bu sebeple, cilde antioksidan uygulaması yapmak oldukça önemlidir. Vücudunuzdaki her hücre, serbest radikallerle günde yaklaşık bin çarpışma yaşar. Serbest radikallere karşı savunmasız olduğunuzda (yaşlanma gibi) ya da çok fazla çatışma içerisindeyseniz biyologların oksidatif stres adını verdikleri bir durum ortaya çıkar.

YÜZEYSEL UYGULAYIN

Oksidatif stresle birlikte gelen yıkılma sadece ciltte değil, vücudun her hücresinde etkili olur. Serbest radikaller, hücrenin enerji merkezi olan mitokondri gibi yerleri hedef alır. Mitokondri saldırıya uğradığında, gevşek duran moleküllerin daha da fazlası tehlikeye girer. Serbest radikaller, hücrelerin genetik materyali DNA'ya zarar verir; bu da kanserli hücre oluşumunu tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Serbest radikal, hasarları karşısında önlem alabileceğiniz yaşlanma faktörlerinden biridir. Doğal antioksidan içeren besinleri yiyerek vücudunuzdaki antioksidan düzeyini yükseltebilirsiniz. Cildinizin savunma düzeyini yüzeysel olarak antioksidan uygulayarak da artırabilirsiniz.

C VİTAMİNİ GÜNEŞ YANIĞINDAN KORUR
Diğer canlılardan farklı olarak insanlar; kendi C vitaminini kendileri üretemez, besinlerden elde ederler. C vitamini, dokularda uzun sure kalamadığı ve idrarla atıldığı için, sürekli bir kaynağa ihtiyaç vardır. C vitamini, ciltte pek çok farklı iş görür. Epidermiste, derinin alt tabakalarından beş kat daha fazla C vitamini bulunur ve birçok farklı görevi vardır. Su kaybını önler; böylece cildin bariyer fonksiyonunu yerine getirmesini sağlar. Kolajen ve elastin oluşumunda görev alır. Hareketli serbest radikalleri çok fazla zarar vermelerine olanak tanımadan etkisiz hale getirir. Ayrıca C vitamini güneşin yakıcı ışınlarına karşı korur.

E VİTAMİNİ İYİ BİR YUMUŞATICIDIR
E vitamini, potansiyel bir antioksidandır. Ayrıca mükemmel bir yumuşatıcıdır ve epidermis üzerindeki su kaybını önler. Bu sebeple de nemlendiricilerde sıklıkla kullanılır. Yüzeysel E vitamini uygulamasının serbest radikal hasarını yok ettiğini konu alan sayısız bilimsel çalışma yayımlanmıştır. Bir tanesinde; sigara içtikten sonraki serbest radikal oluşumu izlenmiştir. Serbest radikallerin sayısı, ilk duman öbeği cilde nüfuz ettikten sonraki yirmi dört saat içinde gittikçe artarak maksimum düzeye ulaşmıştır. E vitamini uygulamasından sonra tekrar test yapıldığında, serbest radikallerin sayısı yarıya inmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlanmayı vitaminlerle geciktirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN