Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserden korunmak için daha çok hareket şart

Diyetisyen Canan Tanrıöver, kanserden korunmak için daha az yağlı yiyecek, daha az tuz ve şeker tüketilerek, daha fazla hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 7.4.2014 15:03 Güncelleme Tarihi: 7.4.2014 15:03
'Kanserden korunmak için doğru beslenme' başlıklı sunumun yapan Tanrıöver, beslenme ve kanser ilişkisine dikkat çekti. Kanserden korunmak için daha az yağlı yiyecek, daha az tuz ve şeker tüketilmesi uyarısında bulunan Tanrıöver, doğru pişirmenin önemine değinerek daha küçük porsiyonlar yenilmesi ve daha çok hareket edilmesini ifade etti.

Tanrıöver, şu bilgileri verdi: 'Daha az yağ gerektiren pişirme metotlarını deneyin, tuzu azaltın, tuz ve şekerden çocuklarımızı koruyalım. Besinleri doğru saklamayı öğrenin. Tabağınızı çeşitlendirin, gün içerisinde her renkten meyve sebze tüketin. Daha fazla posa içeren yiyecekler tüketin, günde beş porsiyon sebze ve meyve, haftada iki üç defa kuru bakliyat, her gün tam tahıllı ürünler tüketin. Yemeklerde doğru tercihler yaparak sağlığınızı koruyabileceğinizi unutmayın.'

Bursa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden Dr. Handan Sarıoğlu da diyabet konusunda bilgi verdi. Diyabetin damarlara hasar verdiğini, bunun sonucunda göz, böbrek gibi yoğun damar yapısı olan organlarda değişik hasarlar meydana getirdiğini ifade etti. Diyabeti kontrol altına almanın ilk adımının onu öğrenmek olduğunu vurguladı.

Sarıoğlu, 'Diyabette tedavinin amacı kan şekerini normal sınırlarda tutarak diyabete bağlı gelişebilecek sağlık sorunlarının ortaya çıkışını engellemek veya önlemek, yaşam süresini ve kalitesini yükseltmektir. Diyabet hastaları problem yoksa yılda bir kez, problem var ise doktorun tavsiyesine göre göz kontrolleri yaptırmalıdır.' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserden korunmak için daha çok hareket şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN