Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haftanın bilimsel notu

Vitaminlerin sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki, besinlerden aldığımız D vitamini bizim için yeterli mi? Yoksa ek takviyelere ihtiyaç duyuyor muyuz? Aldığımız D vitamini takviyesinin dozajı ne kadar olmalı? Bunlar hepimizin merak ettiği konuların başında geliyor. İnsanlar arasında genel olarak 'Ne kadar fazla vitamin kullanırsam o kadar sağlıklı olurum' gibi bir inanış var.

GÜVENLİ DOZAJ ALIN

Oysa aşırı dozda vitamin almak sağlığınız için yararlı değil, zararlı olabilir. Vitaminler ve mineraller; otoriteler tarafından belirlenen güvenilir dozlarda tüketildiğinde yararlı olmaktadır. Aksi takdirde başka hastalıkları tetikleyebilir, kullandığınız ilaçların faydasını azaltabilir veya toksik etki yaratarak yeni hastalıklara davetiye çıkarabilir. D vitamininin insan sağlığına yararlarından bahsettik. Ancak önerilen ve güvenilir dozlarda alındığında etkisini maksimum düzeyde göstererek bizim için faydalı olur. Yani dozaj oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

KALSİYUM ORANI YÜKSELİR

Aşırı D vitamini tüketimi, serum kalsiyum düzeyinde artışa yol açarak toksisiteye neden olur. Serum kalsiyum düzeyinde artışa bağlı olarak da kalsiyumun fazlası böbreklerde, kalp, akciğer ve çeşitli organlarda birikir. Bunun sonucunda vücutta hiperkalsemi gelişerek kalp ritim bozuklukları, mental durum değişiklikleri, ağrı, anoreksiya, ateş, kusma ve kilo kaybı gelişebilir. Daha sağlıklı olacağım düşüncesiyle doktor kontrolü dışında vitamin takviyelerinin dozunu artırmanın, güvenli yerlerden temin etmemenin sağlığınızı hiçe saymak olduğunun altını çizmek istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftanın bilimsel notu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN