Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Glutamin gargarası ağız yaralarını iyileştiriyor

Kasların tamiri için gerekli bir amino asit olan glutamin, gargara olarak kullanıldığında kemoterapi nedeniyle oluşan ağız yaralarını iyileştiriyor. Ayrıca sindirim sistemini de koruyor

Glutamin, kasların yapımı ve tamiri için gerekli bir amino asittir. Karaciğerden amonyak gibi zehirli atıkların atılmasında, sinir sistemi sağlığının korunmasında görevlidir. Glutamin gargaraları ise kemoterapi nedeniyle oluşan ağız yaralarını iyileştirebilir Vücutta en bol bulunan aminoasit; çoğu vücut dokuları tarafından sentez edilen ve gıdalardan emilen glutamindir. Hastalara glutamin desteği; bağışıklık yetmezliği virüsü ya da edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu (HIV/AIDS) ile sepsis (kana mikropların karışması) ve yoğun egzersiz gibi süreçlerden sonra toparlanmaları için verilebilir.

BAĞIRSAĞA ÇOK FAYDALI

Glutaminin; bağırsakların bütünlüğü, bağışıklık fonksiyonu ve protein sentezini artırmak suretiyle etkili olduğu düşünülmektedir. Pilot çalışmalar; glutaminin metilbutirat (HMB) ve arginin ile kombine olarak kullanıldığında AIDS ve kanserle ilgili tedavide oldukça yararlı olduğunu göstermektedir ancak daha büyük çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmalar ameliyat sonrası veya kritik durumdaki hastalarda parenteral (damar yolu) veya enteral (oral) olarak verilen serbest glutamin veya glutamin içeren dipeptidlerin; nitrojen dengesini iyileştirdiğini, intestinal (bağırsak) bütünlüğünü koruduğunu göstermektedir. Ayrıca glutamin gargaraları kemoterapi ile oluşan ağız yaralarına iyi gelmektedir ama kesinliği ile ilgili araştırma gereklidir. Glutamin, bağışıklık fonksiyonlarının da sürdürülmesini sağlar. Kemoterapide kullanılan ilacın (Metotreksat-MTX); tümör hücrelerini öldürme potansiyelini artırır. Zira bu ilacın poliglutamasyonu, tümör hücrelerinden dışarı akışını bozar ve bağırsaklarda birikmesini azaltabilir. MTX kemoterapisi uygulanırken glutamin bakımından zengin gıdalarla beslenen farelerin iyileştiği görülmüştür. Bulgular; ameliyat sonrası hastalarda glutamin ile desteklenen total parenteral beslenmenin; nitrojen dengesini iyileştirdiği, protein sentezini artırdığı ve bağırsak permeabilitesinin (geçirgenlik) bozulmasını önlediğini düşündürmektedir.

KİLO ALDIRIYOR

Yapılan çalışmalarda; glutaminin, hastalara kilo aldırdığı görülmüştür. Ayrıca HIV taşıyanlarda da yarar sağlamaktadır. Metotreksat nedeniyle görülen toksisite büyük ölçüde azalmış, karaciğer veya böbrek toksisitesi bildirilmemiş ve hiçbir hastada nötropeni (akyuvar sayısının az olması) görülmemiştir.

TOPLAM VÜCUT STOKLARININ YÜZDE 60'I GLUTAMİNDİR
KULLANIMI:
Alkolizm, kanserle ilişkili kaşeksi, doku bütünlüğünün artırılması, HIV-AIDS ile ilişkili zayıflama, immünostimülasyon, peptik ülserler, ameliyat sonrası toparlanma, güçlülük ve dayanıklılık.

EMİLİM:
0.1 g/kg glutamin solisyonunun ağız yoluyla alınması sonrası; iki saat içinde açlık düzeylerine geri dönmeden plazma düzeyleri en az yüzde 50 artar ve tepe konsantrasyonuna ulaşılır. Sentez, glutamat ve amonyaktan adenozin trifosfata bağımlı sentezi katalize eden glutamin sentetaz; akciğer, karaciğer, beyin ve mide dokularında yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

DAĞILIM:
En yüksek glutamin konsantrasyonunu iskelet kasları gösterir; toplam vücut stoklarının yaklaşık yüzde 60'ını içerir.

ATILMA:
Glutaminin atılma yolları tam olarak açıklığa kavuşturulmamış olmakla birlikte, araştırmalara göre muhtemelen diğer non-esansiyel aminoasitlerle aynı yolu izlemektedir.

BEYİN FONKSİYONLARI İÇİN ÖNEMLİ
Glutamin; nitrojenin vücudun diğer bölümlerine, özellikle kaslara taşınmasına yardımcı olur. Kasların yapımında ve tamirinde etkili olduğu için glutamin takviyeli diyet uygulamaları, uzun süreli yatak istirahati gerektiren hastalıkları olanlar için faydalıdır. Glutamin; beyinde, beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında görevli glutamik asite dönüştürülmektedir. Sinir sistemi için önemli bir enerji kaynağıdır. Eğer beyin yeteri kadar glukoz almıyorsa enerji açığını glutamin metabolizmasını artırarak kapatır. Karaciğerden toksin madde amonyağın atılmasına yardımcı olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Glutamin gargarası ağız yaralarını iyileştiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN