Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tansiyon ölçer gibi damar risk haritası

Kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığı tetikleyen damar tıkanıklığı haritası, ABI adlı testle 5 dakikada çıkarılıyor. Tansiyon ölçer gibi kolayca uygulanan yöntem tedaviye de ışık tutuyor

Giriş Tarihi: 20.4.2014
Dünyada bir süredir uygulanan ABI (Ancle Brakial İndeks) testi İstanbul'a da getirildi. Kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığı tetikleyen damar tıkanıklığının haritası ABI testiyle 5 dakika içinde çıkarılıyor. Test, özellikle 40 yaş üstü bireylerin vücudundaki risk haritasını çıkarmasının yanı sıra damar hastalığı çekenlerin tedavisine de yön veriyor. 5 dakikada tamamlanan işlem sırasında radyasyona maruz kalınmıyor. Kola ve bacağa bağlanan aparatlarla yapılan ABI testi İstanbul'da Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Kalko ve ekibi tarafından uygulanmaya başlandı. ABI testi ile ilgili bilinmesi gerekenleri paylaşan Doç. Dr. Yusuf Kalko, "Yöntem tansiyon ölçer gibi gerçekleşiyor. Tansiyon manşonu ile iki kol ve bacaklara basınçlar uygulanıyor. Hastayı hiç yormadan yatay pozisyonda uyguladığımız yöntem 5 dakikada net oranları veriyor" diye konuştu. Testin, ameliyat olmuş ya da medikal tedavi alan hastalar için de büyük bir avantaj sağladığını ifade eden Doç. Dr. Kalko, "Bu hastaların takibi açısından altın gibi bir yöntem diyebiliriz. Diğer standart muayenelerde çeşitli sebeplerden zaman zaman yanlış sonuçlar olabiliyor ancak bu yöntemle yanlış çıkma riski yok ve yüzde yüz net bilgi veriyor" dedi.

RİSK GRUBUNDAKİ KİŞİLER İÇİN YARARLI
Risk grubundaki kişiler için yöntemin önemine değinen Doç. Yusuf Kalko şu bilgileri verdi: "Risk faktörleri olan 40 yaşın üstündeki kişiler için çok önemli ve basit bir test. Yöntem hafif, orta ve yüksek risk faktörleri olmak üzere kişiye 3 seviyede bilgi veriyor. Bu sonuçlar doğrultusunda kişinin kalp krizi, şah damarı tıkanıklığına bağlı felç ya da bacak damarlarındaki tıkanmalar sonucu oluşan kangrenlere karşı önlem alması sağlanıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tansiyon ölçer gibi damar risk haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN