Çarpık dişlere gizli diş teliyle çözüm

Giriş Tarihi: 22.4.2014

Görüntüsü nedeniyle hastaların yaptırmaktan kaçındığı diş teli uygulaması, gizli diş teli ile tercih edilen bir tedavi yöntemi oldu. Görünmeyen diş telinin üretilmesi ile diş teli uygulaması yaptıran erkeklerin oranı yüzde 10'dan yüzde 40'a çıktı

Dentistanbul Hastanesi Ortodonti Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Arı Demirkaya, lingual ortodonti hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Lingual tedavi nedir?
Halk arasında görünmeyen diş teli veya gizli diş teli olarak adlandırılan lingual ortodonti tedavisi, dişlerdeki çarpıklıkları düzeltmek için kullanılan braket ve tellerin dişlerin ön yüzeyleri yerine arka taraflarına uygulandığı ortodontik tedavi çeşididir.

Diş teli uygulamasını en sık hangi grup yaptırıyor?
Kadınların, her yaşta dişlerindeki estetik ve fonksiyonel sorunlarla daha ilgili oldukları bilinen bir gerçektir. Görünmeyen teller kadınların ortodontik tedaviye olan ilgilerini de artırmıştır. Sırf tellerin görüntüsüne katlanmak istemediği için tedavi olmayı reddeden çocuk ve ergenler de günümüzde artık lingual ortodonti sayesinde tedavi olmaya ikna edilebilmektedir. Ancak en belirgin değişiklik erkeklerde görüldü. Bu tedaviye yönelen erkeklerin oranı yüzde 10'dan 40'a çıktı.

YAKINLARINIZ ANLAMAZ

Tedavi süreci nasıldır?
Lingual ortodonti, dişlerin iç taraflarına yapıştırılan tellerle yapılan ortodontik tedavidir. İç yüzeylere yapıştığı için görünmeyen bu tellerle dişlerin çapraşıklıkları düzeltilirken, ağzın görünümü son derece doğal ve estetik kalır. Değişim yavaş yavaş olduğu için de sizi her gün gören aileniz, iş arkadaşlarınız bile aktif bir tedavi gördüğünüze ihtimal vermezler. Bu yolla ortodontik tedaviniz doktorunuzla aranızda bir sır olarak kalabilmektedir. Bu teknik, geleneksel ortodontik tedavi yöntemine göre daha fazla özen ve detaylı çalışma gerektirir. Bu sebeple lingual tedavide uzmanlaşmış olan bir ortodontiste muayene olmalı ve bu yöntemin size uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Hangi yaşlara uygulanıyor?
Lingual braketler ilke olarak her yaşta uygulanabilir. Ancak lingual braketlerin kullanılabilmesi için dişlerinizin ve dişetlerinizin son derece sağlıklı olması gerekir. Tedavi süresi dişlerinizin bozukluğuna bağlı olarak 6-24 ay arasında değişebilir. Doktorunuz sizin durumunuza uygun ayrıntılı bir tedavi planı yapacak ve bu plana göre tahmini tedavi sürenizi belirleyecektir. Ancak lingual tedavi, geleneksel braketlerle yapılan tedaviye kıyasla birkaç ay daha uzun sürebilir.

İLK İKİ HAFTA DİLİ TAHRİŞ EDEBİLİR
Herhangi bir yan etkisi var mı?
Aynı klasik braketler gibi, lingual braketler de ilk bir-iki hafta boyunca rahatsızlık verir. Dıştan takılan teller nasıl başlangıçta dudakları ve yanakları tahriş ederse, içten takılan teller de dili tahriş eder. İki haftanın sonunda dil, tellerin varlığına tamamen alışır. Dişler, hareket etmeye başladıkları bu ilk dönemde ısırırken ve çiğnerken daha hassas olurlar. Bu süreyi geçirene kadar yumuşak gıdaları tercih etmeli, braketlerinizi doktorunuzun vereceği mumla örtmeli, tuzlu suyla gargara yapmalı ve gerekirse ağrı kesici almalısınız.

Tedavi süresince nelere dikkat edilmeli?
Dişlerinizin ve dişetlerinizin tedavi boyunca tam olarak temizlenmesi çok büyük önem taşıyor. Bu yüzden diş fırçalamaya daha çok zaman ayırmanız, diş fırçasına ek olarak diş ipi, arayüz fırçası ve ağız duşu, gargara gibi ürünleri de kullanmanız gerekecektir. Tedaviniz süresince diş hekiminize dişlerinizi sık sık kontrol ettirmeli, gerekirse üç-dört ayda bir diştaşı temizliği yaptırmalısınız.

KONUŞMAYI ENGELLEMEZ
Teller konuşmayı engeller mi?
Teller konuşmayı engellemez. Ancak çevrenizden hiç tepki almasanız bile, teller takıldıktan sonra konuşma şeklinizde bir değişiklik hisseder, "s, ş, c, ç" gibi bazı seslerin telaffuzundaki hafif değişikliği en çok siz fark edersiniz. Bu durum 3-4 hafta içinde geçecektir. Günümüzde kullanılan lingual braketler çok daha yassı olduğu için bu rahatsızlık da en aza inmiştir. Hastalarımız arasındaki tiyatro sanatçıları, öğretim üyeleri, öğretmenler, avukatlar veya işadamlari aynı gün gösteri, konferans, ders ve toplantılarına devam etmekte hiçbir sorun yaşamamışlardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarpık dişlere gizli diş teliyle çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN