Kanserden korunmada diyabet ilacı mucizesi

Giriş Tarihi: 24.4.2014

Şeker hastalarının kansere yakalanma riskinin, diğer insanlara göre yüzde 41 oranında daha fazla olduğu öne sürülüyor. Metforminin ise kanserden korunmada etkili olduğu biliniyor

Son 10 yıllık dönemde yaklaşık 8 bin diyabet hastası arasında yapılan bilimsel çalışmalarda; anti-diyabetik bir ilaç maddesi olan metforminin, tüm kanser risklerini yüzde 54 oranında azalttığı belirlendi. Metforminin; meme, kolon ve akciğer kanserlerindeki yaşam süresini önemli ölçüde uzattığı da gözlenirken, söz konusu ilacın yeni kanserli hücre oluşumunu önlediği de bilimsel olarak onaylanmıştır.

YÜKSEK KAN ŞEKERİ RİSKİ ARTIRIYOR

Destekleyici epidemiyolojik (Epidemiyoloji; toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen bir tıp dalıdır) çalışmalarda; diyabet ve obezitenin yüksek kanser riski taşımasına rağmen glikoz kontrolü için metformin alanlarda, kanser oranlarının düşük olduğu ortaya çıktı.
Diyabet kanser gelişiminde önemli bir faktör. Diyabetliler, sağlıklı insanlara göre hemen hemen her tür kanserde, yüzde 41 oranında riske sahiptir. Yüksek kan şekeri; böbrek, pankreas ve melonom dahil bazı kanserlerin riskini artırır.

DİYABET VE OBEZİTE İKİ BÜYÜK SORUN

Kanser ölümlerinin yüzde 20'sinde, vücut kitle indeksindeki artışın etkili olduğu çeşitli çalışmalarla belgelendi. Son yıllarda, şişman kadınlardaki kanser riskinde yüzde 59 oranında artış görülmektedir.
Diyabet ve obezite, kanser oluşumuna zemin hazırlayan ikiz risklerdir. Metformin ise şişman ve şeker hastası (diyabetik) kişiler üzerinde kansere karşı güçlü koruma sağlamaktadır.
Çeşitli metabolik sorunlar nedeniyle meydana gelen diyabet ve obezite nedeniyle gelişen hücresel büyüme bozuklukları da; kanser hastalığının gelişimine önemli katkılarda bulunur.

KOLON KANSERİNDE ETKİLİ

Laboratuvar ve klinik veriler; metforminin, diyabetik olmayan kişilerde de kolon, akciğer ve meme kanserlerini önlediğini göstermiştir.
Diyabet ve kanser arasındaki ilişkide yatan mekanizmalar, metformin adlı kanser önleyici maddeyle bağdaştırılıyor.
Geniş çaplı araştırma sonuçlarına göre metformin; düşük maliyeti, olumlu yan etki profili ve 50 yıldan bu yana koruduğu güvenli sicili ile yaşlı insanlar için bile kansere karşı güçlü bir dayanak oluşturmaktadır.
Fareler üzerinde yapılan laboratuvar çalışmalarında; metforminin ölümcül kolon kanserlerini şaşırtıcı biçimde önlediği görülmüştür.
Kolon kanserleri, Amerika'daki kanser ölümlerinde ikinci sırada yer alır.

METASTAZI AZALTIYOR

Kimyasal yolla oluşan kolon kanseriyle ilgili bir çalışmada ise; metforminin farelerde bağırsak polipi büyümesini engellediği, mikro metastaz oluşumunu önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir. Bu da kanser tedavisi için çok büyük bir gelişme olarak görülmektedir.
Araştırmacılar; metformini diyabetik olmayan kişilerde de kanser önleyici ajan olarak göstermektedir.
Bazı çalışmalarda, günde 250 miligram metformin alımı ile kanser oranında yüzde 55 azalma gözlendiği vurgulanıyor.
Farelere 13 gün boyunca metformin verilen bir laboratuvar çalışmasında, akciğer kanserine karşı yüzde 72 oranında korunma sağlandı; tümörlerin küçüldüğü gözlendi.

METFORMİN NEDİR?

Metformin, şeker hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç olmakla birlikte; kadınlarda kısırlığa neden olabilen polikistik yumurtalık sendromunda da insülin duyarlılığını artırmak amacıyla uygulanır.
Doktora danışarak kullanın

METFORMİN ;
kanser eğilimli meme hücrelerinde tümör riskini azalttı. Bu deneyler sonucunda; meme kanserinin önlenmesinde büyük adım atıldı. Kanser riski ya da obeziteye dair endişeleriniz varsa; günde 250- 500 miligram metformin rejimiyle ilgili doktorunuza danışın. Böbrek, karaciğer ve ileri kalp hastalığı olanlar da doktor kontrolünde metformin kullanmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserden korunmada diyabet ilacı mucizesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN