Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek yerde yaşarsan obezite yanaşamıyor

98 bin asker üzerinde yapılan araştırma yüksek rakımlı dağlarda yaşayanların obez olma riskinin deniz seviyesinde yaşayanlara oranla çok daha az olduğunu kanıtladı

Giriş Tarihi: 2.5.2014
ABD ordusundaki 98 bin asker üzerinde gerçekleştirilen 4 yıllık araştırma yüksek rakımlı bölgelerdeki askerlerin aşırı kilo alma oranının, deniz seviyesinde yaşayanlara göre yüzde 41 daha düşük olduğunu ortaya koydu. Journal of Obesity dergisinde yayımlanan araştırma; sıcaklık, diyet, fiziksel aktivite, sigara ve demografik faktörler de göz önüne alınarak yapıldı. Araştırmaya göre, yağ ve proteinin sindirilmesinden sorumlu olan açlık hormonu kolesistokinin ile kan damarlarını incelten ve iştahı etkileyen norepinefrin, yüksek bölgelerde artış gösteriyor. Bu da yüksek bölgelerde yaşayan kişilerin iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Araştırmanın lideri States Air Force School of Aerospace Medicine'nden (ABD Hava Kuvvetleri Tıp Okulu) Doktor Voss, "Çalışma, kilolu bir insanın yüksek rakımlı bir bölgeye göç etmesinin obez olmasını engelleyeceğini gösteriyor" dedi.

BİZDE DE AYNI SONUÇ

Prof.Dr. Ziya Mocan (Medicalpark Fatih Has. İç Hastalıkları Uzmanı): Yüksekte yaşayan toplumlarda obezite daha az görülmektedir. Yapılan çalışmalarda ovalarda ve düşük rakımlarda yaşayanlarda obezite sıklığı daha çok görülür. Türkiye'de yapılan çalışmalarda da bu gösterilmiştir. Yüksekte yaşayanlarda daha az obezitenin görülmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bunların başında, bu bölgelerde yaşayanlar daha hareketlidir. Bir yerden bir yere giderken yürümeyi tercih ederler. Ikinci neden yükseklerde genellikle hayvansal ürünler ve sebze tüketimi daha ön plandadır. Ekmek daha az tüketilir. Tam tahıl ve mısır ekmekleri tercih edilir. Bir diğer neden yükseklerde tabiatla daha haşır neşirdir ve daha enerjiklerdir. Hava basıncı daha düşüktür. Nem oranı daha azdır bu insanları harekete sevk eder. Ovalara göre daha soğuk olduğundan metabolizmaları da daha hızlıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek yerde yaşarsan obezite yanaşamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN