Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babam beni kıskanıp ameliyata karar verdi

Dumankaya İnşaat'ın kurucusu baba Halit Dumankaya, Yönetim Kurulu Başkanı oğlu Uğur Dumankaya'nın tüp mide ameliyatı olmasına şiddetle karşı çıkarken bir ay sonra kendisi ameliyat masasına yattı. Uğur, "Babam beni kıskandı" diyor

Giriş Tarihi: 10.5.2014
Baba oğul Dumankayalar'ın kilo vermek için yaşadıkları rekabet aralarında hoş bir espri konusu olmuş... Sonuçta ikisi de sağlıklı bir şekilde incelmiş. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı 44 yaşındaki Uğur Dumankaya 24'ünde evlendikten sonra hızla kilo almaya başladı. 20 yıl boyunca 30'dan fazla başarısız diyet denemesi oldu. Gençliğinde normal kiloda olduğu için kilo almaya başladıktan sonraki ilk 10 yıl psikolojik olarak ideal kilosunda olduğunu düşünüyordu. Son 10 yılda iyice artan fazla kilolarıyla artık durumu kabullenmeye başladı. Sonra tüpe mide ameliyatı oldu. 6 ayda 133 kilodan 100 kiloya indi. Şimdi bazen rüyasında yeniden kilo aldığını görüyor ve endişe ile uyanıp aynaya bakıyor.

ADIM SAYARLA DOLAŞIYOR

Ara sıra abur cubur tükettiğini itiraf eden Dumankaya bunun telafisini günde 10 bin adım atarak yapıyor. Kolunda ve telefonunda adım sayar cihazı bulunan Uğur Dumankaya güne açık havada yürüyüşle başlıyor ve akşam da aynı şekilde günü açık havada yürüyüşle kapatıyor. Eğer 10 bin adımı tamamlayamadan eve gelirse evinin koridorunda yürümeye devam ediyor. Akşamları eşi ile sinemaya gidiyor, çocuklarıyla kitap okuyor. Eskisinden çok daha hareketli bir yaşam tarzını benimsediği için eşi kendisine "Nişanlılık günlerimize döndük" diyor. Uyku apnesi, tip 2 şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, ayak bacak ve bel ağrıları olan Uğur Dumankaya yıllardır derin uyku uyumamış. Ameliyattan bir-iki hafta sonra kilo vermeye başladıkça tip 2 diyabet ilaçlarını bıraktı.

UYKUSU DA NORMAL

Artık uyku apnesi cihazı kullanmıyor. Yıllar sonra ilk kez derin uyuyup sabahları yorgun kalkmadığını ve çok dinç olduğunu söylüyor. Bir oturuşta en az iki porsiyon İskender yiyebilecek kapasiteye sahip olan Uğur Dumankaya şimdi bir fast food yiyecek gördüğü zaman şaşkınlıkla bakıyor, bir dürüm geldiği zaman ancak yarısını yiyebiliyor. Eskiden bir oturuşta en az iki porsiyon yemek yiyen Dumankaya, bir zamanlar nasıl o kadar fazla yemek yediğine şimdi kendisi bile inanamıyor.

HAYATIM DEĞİŞTİ

Uğur Dumankaya tüp mide ameliyatına nasıl karar verdiğini şöyle anlattı: "Kilo alma sebebim hareketsiz bir yaşama sahip olmamdı. Kilo vermeye karar verdikten sonra sigarayı bıraktım. Kilolu olunca ne giyerseniz giyin göbekli görünüyorsunuz. Bu da hoşuma gitmiyordu. Türkiye'de çok kıymetli hocalarımız var, neden ameliyat olmayayım diye düşündüm. Çok da derinlemesine araştırmadım. Çok iyi referanslar ile Doç. Dr. Alper Çelik'e geldim. Babam ve ailem kıyametleri koparttı. Babam ameliyata girmemi engellemeye çalıştı. Sonra bendeki sonuçları görür görmez hemen kıskandı. Bir ay içinde o da ameliyat oldu. Tabii aile, bana olduğu kadar tepki göstermedi, çünkü sonuçları bende gördüler. Babamın yaşına rağmen bir şey demediler. Bu ameliyatın güzel tarafı insanın yaşamını değiştirmesi ve bambaşka bir hayata sokması. Artık televizyon bile izlemiyorum. İnsanın yaşamı ister istemez bir düzene oturuyor. Bu ameliyatın benim için değeri gerçekten çok büyük. Yani başıma böyle bir şey 10 yıl önce de gelseydi, yine de yaptırırdım."

BABASI 115'TEN 98 KİLOYA DÜŞTÜ
72 yaşındaki Halit Dumankaya tip 2 diyabet hastasıydı ve insilün kullanıyordu. Geçirdiği tüp mide ameliyatından sonra insülini bıraktı, 115 kilodan 98'e düştü. Aslında Halit Dumankaya'nın operasyonu farklı şekilde planlanmıştı. Bağırsaklarının yerleri değiştirilecekti, fakat bağırsaklarında gelişen zarlar bunu engelledi. Şeker hastalığı tam olarak bitmedi ama insülinden ilaca geçiş yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babam beni kıskanıp ameliyata karar verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN