Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezite tedavisi kutup ayılarından gelecek

Kutup ayılarının DNA'sı, obezite tedavisine ışık tutabilir.

Giriş Tarihi: 11.5.2014 15:22
ABD'deki California Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, kutup ayılarının yüksek oranda yağla beslenip hastalanmamasını sağlayan eşsiz bir DNA'ya sahip olduğunu gösterdi.

Bedenlerinin yarısı yağdan oluşan ve kolesterol seviyesi çok yüksek olan bu hayvanların kalp hastalığına yakalanmadığını belirten bilim adamları, kutup ayılarının metabolizması ve kalp-damar sistemiyle bağlantılı mutasyona uğramış genlerinin anlaşılmasının obeziteyle mücadeleye yardım edebileceğini vurguladı.

Grönland'deki 79 kutup ayısı ile dünya genelindeki 10 boz ayının gen haritasını inceleyen bilim adamları, kutup ayılarının zor şartlara kısa sürede uyum sağladığını, kürklerinin renginin yanı sıra metabolizmalarının da değiştiğini belirtti.

APOB adı verilen bir genin kolesterolün kan dolaşımdan hücrelere hareket etmesinde, dolayısıyla kalp hastalıkları riskinin azalmasında rol oynadığını ifade eden bilim adamları, günde 58 bin kalori alabilen kutup ayılarının DNA'larındaki değişim sayesinde şişmanlamadığına, diyabet ve kalp-damar hastalıklarına yakalanmadığına dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları, ''Cell'' dergisinde yayımlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite tedavisi kutup ayılarından gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN