Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 yıldır cevap bulmayan soru

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları hafta boyunca bu konuyu tartışacak. 'Yok edilsin' diyenler 'biyolojik silah yapımı' tehlikesine, 'yok edilmesin' diyenler yeni salgın riskine dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 21.5.2014
Dünya Sağlık Örgütü uzmanları, 1984'te dünyada tamamen yok edildiği açıklanan çiçek virüsünün biri ABD'de biri Rusya'da saklanan son iki canlı örneğini ortadan kaldırma konusunda görüş birliğine varamıyor. Bazı uzmanlar virüsün türevlerinin ileride SARS benzeri bir salgına dönüşmesi durumunda aşı üretimi için saklanması gerektiği görüşünde. Bazıları ise stokların varlığının risk oluşturduğu düşüncesinde.

YA GİZLİ STOK VARSA?
Çiçek hastalığı en son 1977'de doğal yollardan bir Somalili'de görülmüştü. Aslında çiçek virüsünün yok edilmesi tartışmaları 30 yıldır sürüyor. Uzmanlar arasındaki en dikkat çeken görüş ayrılığı ise virüsü elinde bulunduran ülkelerden birinin biyolojik silah yapımında kullanması ihtimali üzerinde. Ancak bu ihtimali düşünerek virüs stoklarının yok edilmesini isteyenlere karşıt grup "Ya bu virüs Kuzey Kore veya İran gibi ülkeler tarafından saklanıyorsa?" sorusuyla yaklaşıyor. Nitekim bilinen çiçek virüsü stoklarının yok edilmesi, gizlenen stokların silah yapımında kullanılmasıyla aşı geliştirme konusunda dünyada yeni bir risk ortaya çıkarıyor. Geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan 18'inci yüzyılda Avrupa'da her yıl 400 bin kişinin ölümüne neden oldu. Bazı uzmanlar teknolojinin gelişimiyle beraber virüs örnekleri olmadan da aşı geliştirilebileceğini düşünüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün hafta boyunca yapacağı oturumlarda konuyla ilgili tartışmaların sürmesi bekleniyor.

'DAHA ÇOK AZ ŞEY BİLİYORUZ'
Dünya Sağlık Örgütü'nden Dr. Inger Damon "Çiçek virüsü hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey var. Örneklerin saklanması tüm insanlık için önemli" derken, Dr. William Schaffner ise "Artık örnek stoklama devri bitti. Teknolojik imkânlar var" görüşünde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 yıldır cevap bulmayan soru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN