Rahim ağzı kanserine iki yıl erken teşhis

Giriş Tarihi: 6.6.2014

Patoloji Kongresi'nde görücüye çıkan ışıklı tarama yöntemi cihazının, rahim ağzı kanserini 2 yıl erken teşhis edebildiği ve 2 dakikada test sonucunu verdiği açıklandı

Türkiye' nin en uzun süren tıp kongresi olan 32. Zeynep Kamil Jineko- Patoloji Kongresi, GATA Haydarpaşa Hastanesi'nde alanında uzman çok sayıda doktorun katılımıyla gerçekleşti. 1982'den bu yana aralıksız süren kongrede görücüye çıkan Işıklı Tarama Yöntemi (MHS) cihazının, rahim ağzı kanserini 2 yıl erken teşhis edebildiği ve patoloji örneği gerektirmeden sadece 2 dakikada test sonucunu verdiği açıklandı. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yenilenme süreci devam ettiğinden bu yılki kongre Prof. Dr. Ateş Karateke ve Prof. Dr. Vedat Atay başkanlığında GATA Haydarpaşa Hastanesi'nde yapıldı. 50 öğretim üyesinin katıldığını kongrede GATA'nın ameliyathanesinde yapılan laparaskopik ameliyat katılımcılara canlı olarak izletildi. Kongrede rahim ağzı kanserine karşı geliştirilen cihazlar da tanıtıldı. Bunlardan en heyecan yaratanı MHS cihazı oldu. Cihaz, kanserin 2 yıl erken tespit imkanı sağlıyor.

LABORATUVARA İHTİYAÇ YOK

Bu teknoloji ile rahim ağzı dokusunun tamamı sağlığa zararsız saf beyaz ışık ile taranıyor ve sonuç laboratuvara ihtiyaç duyulmadan, hemen hastayla paylaşılıp kaygıdan kurtarılıyor. Riskli durumlarda derhal ileri teşhis ve tedavi yöntemlerine başvuruluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahim ağzı kanserine iki yıl erken teşhis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN