Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ beklerken bin 800 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, "Organ nakli olan ya da onlar kadar şanslı olmayıp organ bulunamadığı için hayatını kaybeden hastalarımıza rağmen, bekleme listemiz her geçen gün artmaktadır. Sadece 2013 yılında yaklaşık bin 800 hastamız organ bulunamadığı için hayatını kaybetmiştir" dedi.

Giriş Tarihi: 13.6.2014 15:06

Kapuağası, organ naklinin ikinci bir yaşam şansı olduğunu belirterek, nakil ihtiyaçlarının giderilebilmesi için yeterli organ bağışında bulunulması gerektiğini söyledi. Geçmiş yıllara oranla bağış sayısında artış olmasına karşın, hala istenilen düzeye gelinemediğini dile getiren Kapuağası, özellikle kadavradan yapılan bağışların yükselmesi gerektiğini bildirdi.

"TODS'a kayıtlı yaklaşık 25 bin hastanın nakil olabilmek için sıra beklediğini" belirten Kapuağası, "Organ nakli olan ya da onlar kadar şanslı olmayıp organ bulunamadığı için hayatını kaybeden hastalarımıza rağmen, bekleme listemiz her geçen gün artmaktadır. Sadece 2013 yılında yaklaşık bin 800 hastamız organ bulunamadığı için hayatını kaybetmiştir" dedi.

Kapuağası, Türkiye'de organ nakli için gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını, 119 tam donanımlı nakil merkezinin bulunduğunu, her türlü nakilin Avrupa standartlarında Ulusal Koordinasyon Sistemi'nin, nakil ekiplerinin veya organların transportunda gerekli desteği sağlayan uçak, helikopter ve kara ambulanslarının, yeterli sayıda vantilatörlü yoğun bakım yatağının, uzman hekim kadrosunun mevcut olduğunu vurguladı.

Buna rağmen "Avrupa'da yüzde 75 düzeylerinde olan bağış oranlarının, Türkiye'de yüzde 22'lerde" bulunduğuna dikkati çeken Kapuağası, "2013 yılında bin 708 beyin ölümü tespit edilmiş olmasına rağmen, bunların sadece 379'una aile onayı alınabilmiştir. Bu durumda en büyük eksiğimiz, organ bağışı oranlarının yetersizliğidir" değerlendirmesinde bulundu.

HEDEFE YÖNELİK FAALİYETLER DÜZENLENİYOR

Kapuağası, aile ret nedenlerini belirlemek üzere yapılan çalışmalarda dini nedenlerin, medyada çıkan olumsuz haberlerin, vücut bütünlüğünün bozulması endişesinin göze çarptığını söyledi.

Bakanlık olarak, organ bağış sayısını artırabilmek için toplumdaki yanlış inanışları düzelterek farkındalığı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Kapuağası, bu amaçla Bakanlık tarafından 2009 yılında başlatılan ve geçen yıl sonlanan eğitim programı ile yaklaşık 6 bin uzman hekime, yoğun bakım çalışanlarına ve organ nakli koordinatörine eğitimler verildiğini bildirdi. Kapuağası, şunları kaydetti:

"Bunların dışında 9 bölge koordinasyon merkezimiz, kendilerine bağlı illerde çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenleyerek toplumumuzun bilinçlendirilmesine destek vermektedir. Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında ülkemizde 'Organ Bağışı Haftası' adı altında etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca, arzu edilen hedeflere ulaşmak için Sağlık Bakanlığımız ve Avrupa Birliği ile işbirliği yaparak farklı projelere imza atılmıştır.

Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi ile sağlık çalışanlarının organ nakli ile ilgili bilgi ve farkındalığı artırılmaktadır ve AB ülkeleri ile anlaşma ve protokollerin imzalanması hedeflenmektedir. Bu proje kapsamında eğitici eğitimleri, mevzuat uyumu çalışmaları, toplumsal farkındalığın artırılmasına yönelik etkinlikler, din adamları ile toplantılar, uluslararası sempozyumlar, uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla yurt dışı çalışma ziyaretleri ve yaklaşık bin 500 uzman hekime yönelik eğitimler planlanmıştır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ beklerken bin 800 kişi hayatını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN