Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüp bebek tedavisiyle ilgili önemli bilgi

Kadın hastalıkları, doğum, infertilite ve tüp bebek uzmanı Op. Dr. Tolga Ecemiş, tüp bebek tedavisiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 16.6.2014 14:40 Güncelleme Tarihi: 16.6.2014 14:41
Çocuk, her çiftin sahip olmak istediği ve hayatın insana sunduğu en değerli zenginliklerden biridir. Ancak her çift normal yollardan çocuk sahibi olma konusunda aynı şansı elde edemeyebiliyor.

Gelişmekte olan teknoloji ve tıbbın sağladığı yeni yöntemler, doğru ve etkili tedavilerle birleşerek her geçen gün daha fazla insanın "umudu kucaklamasına" fırsat vermektedir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki bazen bu mutluluk, uzun mücadeleler sonucunda gelmektedir. Kısa zamanda umutsuzluğa kapılmak ve tedaviye devam etmemek baştan kaybetmektir. Tüp Bebek tedavisi, sabır ve istikrar gerektirmektedir.

TÜP BEBEK UZMANININ YAKLAŞIMI NASIL OLMALIDIR?

Tüp bebek tedavisi gibi hassas bir alanda hizmet vermek, uluslararası standartlarda bir donanım ve laboratuvarlara sahip olmanın yanı sıra deneyimli ve hasta dostu bir ekibi de gerektirir. Tüp Bebek Uzmanları, anne baba adaylarına kişiye ve soruna özel tedavi uygulamaları sunmalıdır. Her vakada sorunun kaynağına inmeye çalışmak ve bu sorunlara uygun tedavi yöntemleri önermek gerekir.

ANNE BABA ADAYLARI TEDAVİ SÜRECİ HAKKINDA "DOĞRU VE YETERLİ" BİLGİLENDİRİLMELİDİR

Tüp bebek ya da kısırlık tedavilerinde sonucun kendisi kadar tedavi süreci de büyük önem taşıyor. Belli bir fedakarlık, sabır, anlayış gerektiren bu süreçte çiftlerin moral ve motivasyonlarının güçlü tutulması ve sağlıklı bilgilendirilmeleri tedavinin sonucunun başarılı olmasına katkı sağlamaktadır. Başarısız olan bir deneme sonunda, doktorun çiftlerin yeniden mücadele etmelerini sağlamak ve tedaviden vazgeçmemeleri adına niye gebe kalamadıkları konusunda yeterli açıklamada bulunması gerekir.

TÜP BEBEK UYGULAMALARI KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR MU?

Anne baba adayları, yeterli bilimsel kanıtı olmayan yöntemleri mucize gibi sunan kişilere ve kurumlara karşı dikkatli olmalıdırlar. Tüp bebek denemelerinde mucize yöntem yoktur, hastanın yapısına göre uygulanan yöntemler vardır. Tüp bebek uygulamasında tedavinin başarı şansını artırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerin kullanılması gerekir. Hastanın öncelikle anatomik bir anormalliği varsa, ortaya konulmalı ve soruna yönelik tedaviye başlanmalıdır. Öyle ki; çiftlerin eşey hücreleri bile (yumurta ve sperm) her ay değişkenlik gösterebilmekte ve kalite farklılığı olabilmektedir.

"KALİTELİ LABORATUAR İLERİ TEKNOLOJİ VE BAŞARI İLE KENDİNİ GÖSTERİR"

Tüp bebekte kaliteli laboratuvar çok önemlidir. Bu kalitenin her hasta için, her uygulamada, her şart ve durumda en üst düzey olmasının sağlanması gereklidir. Bu da ciddi bilimsel ve maddi yatırımla olabilmektedir. Aynı zamanda laboratuvar ekibinin deneyimli olması ve sürekli eğitim alması gerekir.

KALİTELİ BİR EMBRİYOLOJİ LABORATUVARINDA NELER OLMALI?

•Laboratuvarın havasını temizleyen sistem, özel ışık ve ısı düzeneği,
•Laboratuvar duvarlarının özel boyası ve sterilizasyonu,
•İşlemlerin yapıldığı özel bölmelerin malzemesi ve kalitesi,
•Mikroenjeksiyon yapılan özel mikroskop sisteminin hassasiyeti ve kalitesi,
•Anne rahmini taklit eden bir nevi kuluçka makinesi olan inkübatörlerin kalitesi, sayısı, işleyiş mekanizması, kontrol edilme aralıkları, çalışma esasları,
•Kullanılan sıvıların çeşitleri, tazeliği, miktarı,
•Embriyo dondurma ve çözmede yüksek başarı,
•Kullanılan en küçük pipetten kaba kadar eş zamanlı olarak yeni gelişen teknik ve ekipmanın laboratuvara ustaca adapte edilmesi gerekir.

Sonuç olarak, son 20 yılda tüp bebekte özlediğimiz anlamda mucize denilebilecek bir buluş olmayıp başarı ve mutlu son, doğru yaklaşım ve tedaviye istikrarlı devam sonucunda gelmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüp bebek tedavisiyle ilgili önemli bilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN