Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deri kanserine dikkat!

Dünyadaki en yaygın kanser tiplerinden bir tanesi olan deri kanserleri konusunda Acıbadem Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 17.6.2014 15:23
Deri kanserinin en büyük sebebi güneşten gelen ultraviyole radyasyon olduğunu belirten Uzmanı Dr. Öznur, "Fakat bu radyasyon aynı zamanda suni olarak solaryumlardan da alınabilir. Araştırmacılara göre açık alanlardaki sportif aktivitelerde artma ve dünyanın koruyucu ozon tabakasındaki incelme deri kanserlerinin artışındaki sebeplerden bazılarıdır. Güneşin bu kadar tehlikeli olduğu günümüzde mutlaka koruyucu kıyafetlerle derinin korunması, kalan alanların güneş koruyucu filtre içeren kremlerle korunması önem taşımaktadır" diye konuştu.

Herkesin deri kanseri olabileceğinin altını çizen Uzmanı Dr. Öznur, "Deri tipiniz ne olursa olsun, hangi ırktan gelirseniz gelin, hangi yaşta olursanız olun ya da nerde yaşarsanız yaşayın deri kanseri olabilirsiniz. Sıralanmış özellikleri taşıyan insanlarda deri kanseri olma riski daha fazladır; teni açık renkli bireyler, saç ve göz rengi açık renkli olanlar, ailelerinde deri kanseri bulunanlar, ben sayısı fazla olanlar, vücudunda güneş yanıkları oluşmuş bireyler, özellikler çocukluk çağında geçirilen güneş yanıklarının varlığı, yüksek rakımda yaşayan insanlar, kseroderma pigmentoza gibi bazı dermatolojik hastalıklara sahip kişiler" diye ifade etti.

Deri kanserinin tiplerini sıralayan Uzman Dr. Öznur, "En sık görülen deri kanseri bazal hücreli deri kanseridir. Neyse ki bu en az tehlikeli, en yavaş büyüyen ve çok seyrek olarak etrafa yayılan bir deri kanseri tipidir. Her ne kadar bazal hücreli kanser hayatı tehdit edici olmasa da tedavi edilmezse derin dokulara hatta kemiğe kadar yayılıp buralarda önemli hasara yol açabilir. Sukuamöz hücreli deri kanseri ise ikinci sıklıkta gelir. Sık olarak dudaklar, yüz ve kulaklarda görülür. Bazen uzak bölgelere yayılabilir, lenf bezleri ve iç organları tutabilir.

Eğer tedavi edilmezse bu tip kanser hayatı tehdit edici bir şekil alabilir. Üçüncü tip bir deri kanseri de Malin Melanom'dur. Az görülmesine rağmen, sıklığı her geçen yıl daha da artmaktadır. Malin melanom aynı zamanda en tehlikeli deri kanseridir. Eğer erken yakalanırsa tamamiyle tedavi edilebilir. Eğer erken tanı koyulup çabuk tedavi edilmezse tüm vücuda yayılıp ölüme dahi sebep olabilir" şeklinde konuştu.

Deri kanseri kesin tanısı büyüyen lezyonun alınıp, patoloji uzmanlarınca mikroskop altında incelenmesi ile konulacağını ifade eden Uzman Dr. Öznur şöyle devam etti: "Tüm benler dermatoloji uzmanlarında dermatoskopi adı verilen cihazla iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu hakkında yüzde 90 varan doğrulukta bilgi sahibi olunabilir. Ancak şüphe duyulan tüm lezyonların cerrahi planlarak çıkartılarak incelenmesi doğrudur.

Riskli benlerin mutlaka cerrahi olarak alınması gerekmektedir. Halk arasında yaygın olarak dolaşan 'oynama beninle' son derece yanlış bir tutumdur, yani riskli bir ben alınmazsa kansere dönüşebilir. Tedavisi ise bir kaç değişik metotla olabilir. Bu metotlar büyüme tipine, ne kadar ilerlemiş olduğuna ve de vücudun hangi bölgesinde bulunduğuna bağlıdır. Deri kanseri tipine, lokalizasyonuna, yayılımına ve hastanın yaşına göre tedavi düzenlenir. Tedavide en çok kriyoterapi, elektrokoterizasyon, ablatif lazerler veya cerrahi olarak çıkartılır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deri kanserine dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN