Hayata yeni bir gözle bakıyor

Giriş Tarihi: 22.6.2014

Genetik bir hastalık yüzünden görme yetisini yitiren 20 yaşındaki Tuba Gültekin, İstanbul'da yapılan kornea nakliyle yeniden ışığa kavuştu. Genç kız hem eğitim hayatına geri döndü hem de evlenip yuva kurdu

Tuba Gültekin, 20 yaşında. Bundan 8 yıl önce başlayan uzağı görememe şikâyetleri, 14 yaşındayken aniden gelişen genetik kökenli keratokonus atağı görme yetisinin yüzde 95'ini yitirmesine neden oldu. Adeta 'dünyası kararan' genç kız, geçirdiği kornea nakli operasyonu ile de yeniden doğdu. Nakil sonrasında yüzde 70 oranında görebilen Tuba şimdi okulunu bitirmek için gün sayıyor. Gültekin ailesinin 7 çocuğundan biri olan Tuba, 1994'te Erzurum Horasan Şeyhyusuf Köyünde dünyaya gözlerini açtı. İlk olarak 11-12 yaşlarında uzağı görememe şikâyetleri baş gösterdi ancak ailesi bunun ciddi bir sorun olabileceğine ihtimal vermedi. Oysa sorunun nedeni genellikle 20 ile 40 yaş arası kadınlarda rastlanan ve korneanın dikleşerek bombeleşip incelmesiyle zaman içinde görme yetisinin kaybedilmesine yol açan keratokonus isimli genetik hastalıktı.

2 YIL KORNEA BEKLEDİ

Hastalık 14 yaşında ani bir atakla ortaya çıktı ve Tuba'nın görme yetisini hızla kaybetmesine neden oldu. Tahtayı göremeyen, yazıları okuyamayan Tuba, çok sevdiği okulundan, arkadaşlarından ve hayallerinden kopmak zorunda kaldı. Durumu hızla kötülesen ve görme yetisinin yüzde 95'ini yitiren Tuba ve ailesi tedavi için doktor doktor gezmeye başladı. Sonuçta kornea naklinden başka çareleri olmadığını öğrenince Tuba organ nakli için bekleme listesine adını yazdırdı. Ancak 2 yıl boyunca uygun kornea çıkmadı. Gün geçtikçe umutlarını kaybetmeye başlayan genç kızın beklediği müjdeli haber, İstanbul'da özel bir hastanenin bekleme listesine yazıldıktan tam bir hafta sonra geldi. Op. Dr. Muharrem Karakaya başkanlığındaki ekip tarafından hemen ameliyata alınan Tuba'nın bir gözüne Eskişehir Yunus Emre Kornea Bankası'ndan getirilen ve kendisi gibi genç bir kıza ait olan kornea başarıyla nakledilirken diğer gözüne ise korneal çapraz bağlama operasyonu uygulandı. 6 ay sonra da diğer gözüne başarı ile kornea nakli uygulandı. Tuba operasyonun ardından görme yetisini yüzde 70 geri kazandı. Hem okuluna geri döndü hem de operasyondan kısa süre sonra dünyaevine girdi. Şimdilerde ikinci yaşamın tadını çıkaran genç kız, dışarıdan girdiği bitirme sınavlarıyla ilköğretim diploması alacağı günü de iple çekiyor.

'KORNEA BULMAK ZOR'
Kornea naklini gerçekleştiren Op. Dr. Sinan Albayrak ve Op. Dr. Muharrem Karakaya: "Korneayı Eskişehir'deki göz bankasından alıyoruz. Ama çok çok zor buluyoruz. Ne göz bankası sayısı ne de kornea sayısı yeterli. Listemizde şu an kornea nakli bekleyen 12 hastamız var ama eğitim araştırma hastanelerinde bu sayı çok daha fazladır. Bizde nakil daha maliyetli olduğu için bekleyen sayısı da daha az."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata yeni bir gözle bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN