Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbin ilacı hamilelik hormonunda

Dünyadaki ani ölümlerde ilk sıralarda yer alan kalp yetmezliği hastalığının çaresi hamilelik hormonunda bulundu.

Giriş Tarihi: 28.6.2014 16:34 Güncelleme Tarihi: 28.6.2014 16:35
Hamilelerin ürettiği hormon, kalp yetmezliğinden ölümleri yüzde 37 oranında azalttı. Tıp dünyasında çığır açan buluş Ağustos ayında tanıtılacak ve ruhsat başvurusu yapılacak.

HAMİLELİK HORMONU KALPTE ÇIĞIR AÇTI

İsviçre'nin Basel kentinde düzenlenen Hastalar için yenilikler programında, İngiltere Hull Üniversitesi'nden dünyaca ünlü kardiyolog Prof. John Cleland, araştırma ekibi ile birlikte geliştirdikleri LCZ molekülünü tanıttı. Prof Cleland, kadınların hamilelik sırasında vücudunun akciğer üzerindeki baskıyı azaltmak için doğal olarak salgıladığı Seralaxin isimli hormonun kalp yetmezliği tedavisinde kullanılabileceğini tespit ettiklerini açıkladı.

Araştırmanın ayrıntılarını anlatan Prof Cleland, hamilelikte tuz ve su tutumunun akciğerlere baskı yaptığını ve bağışıklık sisteminin doğal olarak Seralaxin hormonunu salgılayarak bu baskıyı azalttığını belirterek, araştırmalarında aynı hormonun kalp yetmezliği tedavisinde etkin olduğunu söyledi.

ÖLÜMLERİ YÜZDE 37 AZALTIYOR

FAZ 3 klinik çalışmalarında Seralaxin hormonunun doğru dozda bin hastaya uygulandığını ve kalp yetmezliğine bağlı ölümleri yüzde 37 oranında azalttığının tespit edildiğini ifade eden Prof. Cleland, "Bu sonuç kalp hastalıkları tedavisinde büyük bir başarı. Klinik çalışmalar normalde 2 yıl sürer ancak etik kurul 1 yıl içinde bu çalışmayı sonlandırdı. Çünkü ilacı almayanlarda ölümler olurken ilacı alanlarda ölümler çok yüksek oranda azaldı. Şimdi dünya genelinde 6 bin kişilik bir hasta grubunda deneyeceğiz. Ancak bu çalışmanın da 1 yıl erken bitip 2015'te tamamlanması öngörülüyor" dedi.

AĞUSTOS'TA TANITIMI YAPILACAK

Araştırmanın sponsorluğunu yürüten Novartis Kritik Tedaviler Grubu Başkanı Beat Stefan ise dünyada 40 yaş üstünde 20 milyon kişinin kalp yetmezliği hastalığı yaşadığını söyledi. Kalp yetmezliğinin 2030 yılında yaşam süresinin artmasına bağlı olarak yüzde 25 oranında artacağına dikkat çeken Stefan "Kalp yetmezliği kalbin kanseridir. Kalp yetmezliğine bağlı ölüm oranları çok yüksektir. Bu alanda hem kronik hem de akut yetmezliğe karşı geliştirilen yeni ilaçlar sayesinde ölümlerde çok ciddi oranda düşüş yaşanması bu alanda bir kilometre taşı olacak. Ağustos ayında Avrupa Kardiyoloji Kongresi'nde ilacın lansmanı yapılacak ve tüm dünyada ruhsat başvurusu yapılması bekleniyor" diye konuştu.

Türkiye'de 60 yaş üstü 7.5 milyon kişinin 3 milyonu kalp yetmezliği yaşıyor ve akut ölümler de ölüm sıralamasında üst sırada yer alıyor. Ani kalp rahatsızlığı yaşayan hastaların 3'te 1'i ise ilk krizden 1 yıl sonra hayatlarını yitiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbin ilacı hamilelik hormonunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN