Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yanlış güneş kremi hasta ediyor

Giriş Tarihi: 6.7.2014 10:01

İzmir Katip Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Şemsettin Karaca, güneş kremi konusunda piyasada aldatıcı ürünlerin olabileceğini, güneşle etkileşime giren bazı kremlerin egzama, su dolu kabarcıklara yol açabileceğini söyledi.

Karaca, ultraviyole ışınların farklı dalga boylarına ve farklı etkilere sahip olabildiğini belirtti.

Farklı ultraviyole ışınlarına vücudun tümden cevap verdiğini anlatan Prof. Dr. Şemsettin Karaca, "Ultraviyole maruziyetine bağlı olarak önce kızarıklık veya bronzlaşma oluşuyor. Kronik bronzlaşma devam ederse bağışıklık sisteminde baskılama ve daha sonra DNA hasarları gelişebiliyor. Sonrasında ise genetik mutasyonlar ve cilt kanseri oluşumu yaşanabiliyor" dedi.

Genetik mutasyonlar ve sonunda cilt kanserinin uzun yıllarda ortaya çıktığı için insanların genelde önlem almadığını kaydeden Karaca, çocuk ve yetişkinlerde güneşten korunmanın büyük önem taşıdığını ifade etti.

CİLT KANSERİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Cilt kanserinin bazı işaretler verdiğini, işaretlerin çillenme ve lekelenme ile başladığını dile getiren Şemsettin Karaca, şöyle konuştu:

"Özellikle sırtta, omuzda, yüzde güneş gören bölgelerde çillenme ve lekelenme olabilir. Genelde oval kahverengi olan bu lekeler kontrol edilmezse yavaş yavaş kanser öncülü lezyonlar ortaya çıkar ve bazal hücreli, yassı hücreli kanser ve nadir de olsa melanoma dönüşüm gösterebilir" dedi.

Cilt kanserinden korunmak isteyenlerin 11.00- 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmaması, açık renkli kıyafetler giymesi ve güneş koruyucu krem kullanması gerektiğini anlatan Şemsettin Karaca, güneş kremi konusunda hekim görüşüne başvurmanın güvenli olacağını dile getirdi.

EGZAMA VE SU DOLU KABARCIKLAR

Her konuda olduğu gibi güneş kremi konusunda da piyasada aldatıcı ürünlerin olabileceğine dikkati çeken Karaca, aldatıcı ürünlerin ya da son kullanma tarihi geçmiş güneş kremlerinin egzamaya ya da içi su dolu kabarcıklara neden olabileceğini, kişinin aşırı güneş ışınlarına da maruz kalabileceğini ifade etti.

Çocukların ise sadece çocuklara özel ürünlerden faydalanması gerektiğini dile getiren Şemsettin Karaca, 1 yaşından küçük çocukların ise bazı güneş kremlerindeki kimyasal maddelere maruz kalmamasını önerdiklerini belirtti.

Küçük çocukların sadece fiziksel yöntemle, güneşten uzak tutarak korunabileceğini aktaran Karaca, deri kanseri nedenlerinin büyük oranda küçük yaştaki kontrolsüz güneşe maruz kalmaktan kaynaklandığını dile getirdi.

YANIK SONRASI RAHATLAMA İÇİN SADECE SU

Ani güneşe maruz kalmanın daha tehlikeli olabileceğini söyleyen Şemsettin Karaca, özellikle araç şoförleri, operatörler, çiftçilerin cilt kanseri konusunda tehlike altında olduğunu anlattı.

Güneş yanığı sonrası bazı vatandaşların rahatlama amacıyla cilde salça, diş macunu, yoğurt sürdüğünü kaydeden Karaca, sürülen bazı ürünlerin ciltte tahrişe veya enfeksiyona neden olabileceğini aktardı.

Acıyı hafifletmek için en iyi yöntemin yanığın suyla ıslatılması olduğunu, bazı kortizonlu kremler ve ağrı kesicilerin de kullanılabileceğini Şemsettin Karaca, güneşten etkilenenlerin en kısa sürede hekime başvurması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlış güneş kremi hasta ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN