Kanserde tamamlayıcı tıp yöntemi: Hacamat

Alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılan ıslak kupa tedavisi yani hacamat, kanseri iyileştirmez. Ama hastaların ağrılarını hafifleterek ya da ortadan kaldırarak tedaviye daha hızlı yanıt vermelerini sağlar

Giriş Tarihi: 11.7.2014
Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler genellikle beslenme ve bitkisel ilaçlar olarak düşünülmektedir. Ancak biz tedavileri iki grupta inceliyoruz. Birincisi bitki, vitamin, mineraller, metabolik ve klinik metotlardır. İkincisi ise ruhsal ve bedensel metotlardır. Ruhsal ve bedensel metotlar içinde akupunktur, inanç tedavileri, gülme tedavisi, hipnoz, kristaller, meditasyon, müzik tedavisi, sanat tedavisi, yoga ve hacamat yer alıyor. Bugünkü yazımızda hastanemizde tamamlayıcı tıp biriminde çalışan direktör Prof. Dr. Nurettin Lüleci, tecrübelerine ve bilimsel dayanaklarına göre hacamattan bahsedecek... Kanser hastaları, normal klasik tedavi yanında birçok alternatif tedaviden umut beklemektedir. Ülkemizde ilgi alanı kanser tedavisi olan doktorlar daha çok kemoterapi, radyoterapi ve onkolojik cerrahi uygulamaları ile tedavideki sınırlı seçenekleri hastalara sunmaktadırlar.

VÜCUTTA ENERJİ AKIŞI BOZULUR

Dünyada ise, artan bir şekilde alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelim söz konusudur. Son 10 yılda tamamlayıcı tıp uygulamalarına talep yüzde 24'lerden yüzde 60'lara varan oranda artmıştır. Bu yöntemlerde daha çok kanser değil, onu oluşturan mekanizmalar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu bağlamda; yediğimiz, içtiğimiz ve çevresel olarak maruz kaldığımız kanserojenlerin dikkate alınmasına, kanser hücrelerinin vücuttaki enerji akışını bozduğu varsayımına ve bilindik kanser tedavilerinin hastalarda oluşturduğu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi yaklaşımları söz konusudur.

KANSERİ TEDAVİ ETMEZ

Maling tümörlerin tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerinin ortadan kaldırılmasında ıslak kupa (WetCupping) yani hacamat tedavisinin faydalı olduğu gösterilmiştir. Kupa tedavisi kanseri tedavi etmez, kanser ağrılarını hastalığın şiddetine bağlı olarak hafifletir ya da ortadan kaldırır. Islak kupa tedavisi kanser hastalarına uygulandığında hastalar kendilerini daha iyi hissetmekte, daha hızlı toparlanmakta ve tedaviye daha olumlu yanıt vermektedirler. Islak kupa tedavisi kemoterapi ve radyoterapi alınımını kolaylaştırır.

AĞRILARIN AZALMASINA YARDIM EDER
Özetle hacamat; ağrıların azaltılmasına, zayıflamış bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, yeni kanser ataklarının oluşmamasına yönelik etkiler yapmaktadır. Hacamat; ağrısız, acısız bir uygulama olup aşırı kan akıtma söz konusu değildir ve uygulamalardan kısa bir süre sonra iz kalmaması gerekir.

2004 YILINDAN BERİ ABD'DE UYGULANIYOR
Kupa tedavisi, 2004 yılından beri Amerika Teksas Üniversitesi'ndeki Dr. Anderson Kanser Merkezi'nde uygulanmaktadır. Konuya ilişkin bilimsel araştırmalar devam etmektedir. Kupa tedavisi, alışılmış kanser tedavilerine ek, tamamlayıcı bir yöntem olduğundan hastalar arasında aromaterapi, yoga ve meditasyondan daha çok tercih edilmektedir. Kupa tedavisi, bu merkezlerdeki kanser tedavilerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kupa tedavisi deneyimli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserde tamamlayıcı tıp yöntemi: Hacamat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN