Doktorlardan yaz önerileri

Giriş Tarihi: 12.7.2014
Türkiye'nin pek çok ilinde aşırı sıcaklar vatandaşları olumsuz etkilerken, doktorlar, özellikle yazın en sıcak günlerinin yaşandığı bu dönem, önlem alınmadığı takdirde kronik hastalarda önemli sağlık sorunlarına neden olabileceğini açıkladı. İç Hastalıklar uzmanı Dr. Ahmet Uslu, "Sıcaklara uyum sağlamaya çalışan vücudumuz bazı mekanizmalar kullanıyor. Vücut ısısını düşürmek için cilt damarları genişliyor, cilt kan dolaşımı artıyor ve terleme gerçekleşiyor. Sağlıklı insanların vücut ısısını düşürmede oldukça efektif çalışan bu mekanizma, kalp damar sertliği ve hipertansiyon hastalarında problemlere yol açabiliyor. Kalp bu yeni duruma ayak uydurmak için daha hızlı çalışmak zorunda kalıyor. Bu durum da kalp ritim problemlerine, kalp krizlerine, tansiyonda düşme ya da ani yükselmelere, beyin kanamalarına ve felçlere yol açabiliyor" dedi.

ÖĞLE SAATİNE DİKKAT!
Yaz aylarında kalp krizi ve inme gibi problemler daha sık yaşanıyor. Bu nedenle vücudunuzun sizi uyardığı durumları dikkate alın.
Eforla ilişkili göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikâyetiniz varsa ya da baş ağrısı şikâyeti yaşıyorsanız bu dönemde mutlaka kardiyak muayeneden geçmelisiniz.
Kalp damar hastalığı ya da hipertansiyon probleminiz varsa tatil planlarınızı mutlaka rutin kontrolünüzden sonraya bırakın.
Özellikle öğle saatlerinde doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınması uzun dönemde cilt problemleri ve belki de cilt kanserine yatkınlık yaratabiliyor. Bu saatlerde mümkün oldukça dışarıda kalmayın.
Aşırı terlemeyle birlikte sıvı açığını kapatmak için bol miktarda sıvı tüketin. Efor sarf edilecek işleri daha serin zamanlara bırakın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktorlardan yaz önerileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN